Turkish-American military cooperation and transformation of Turkish army in the early cold war, 1947-1950
Erken soğuk savaş döneminde Türk Amerikan askeri işbirliği ve Türk kara ordusunun dönüşümü, 1947-1950
- Tez No: 894029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENNETH WEISBRODE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tezde Amerikan askeri yardımının 1947-1950 yılları döneminde başlangıç ve dönüşümü ele alınmakta ve askeri yardımın Türk Kara Ordusu üzerindeki organizasyonel, doktrinel, sosyal ve siyasi etkileri analiz edilmektedir. Tez, Türk Kara Ordusunun taktik doktrininin 1947'den sonraki dönüşümüne de odaklanmaktadır. 1947'de başlayan A.B.D. askeri yardımının pratik sonucu, Türk Kara Ordusunu 1947'ye göre daha etkin bir harp gücünden ziyade daha iyi donanımlı bir ordu haline getirmiş ve Türk Kara Ordusunu“Amerikan tarzı harp”yürütmeye çalışan çok daha kaynak yoğun bir orduya dönüştürmek olmuştur. Buna ilaveten, bizatihi Türk tarafının Amerikan taktik doktrininin benimsenmesine odaklanması, Türkiye'nin kendine has milli ihtiyaçlarına odaklanmasına ve bu ihtiyaçları karşılayacak birliklerin tasarlanmasına engel olmuştur. Buna karşın uzun vadede, temeli 1947'de atılan ve yıllar süren Amerikan askeri yardımı yoluyla alınan donanım, eğitim ve bilgi alışverişi sayesinde Türk Ordusu önemli bir güç haline gelmiş ve bu durum bugünkü uluslararası güvenlik dengesine uzanan etkiler yaratmıştır. Bu anlamda A.B.D.'nin Türkiye'ye 1947'de başlayan askeri yardımı sadece Türkiye ve Türk-Amerikan ilişkilerinde değil, bölgesel ve uluslararası güvenlik açısından da bir dönüm noktası olmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey from 1947 to 1950 and then analyzes the impact of U.S. military assistance especially on Turkish Army in organizational, doctrinal as well as in social and political dimensions. It especially focuses on how and to what extent Turkish military doctrine, especially Turkish Army's tactical doctrine has changed after 1947. The end result of U.S. military assistance has been that from 1947, Turkish Army has, rather than becoming an effective effective fighting force by mid 1960s, become a better equipped version of itself before 1947 and transformed into a much more resource intensive military preparing to implement“American way of war”. In addition, Turkish focus on adopting US tactical doctrine prevented it from focusing on its own peculiar national needs and designing units to meet such needs. Nevertheless, through many years of training and exchange of information through US military assistance, the groundwork of which was laid from 1947, Turkish military became a potent force which has had a transformational effect on even today's international security scene. In that sense, US military assistance to Turkey from 1947 has not only been a turning point for Turkey and for U.S.-Turkish relations but for regional and international security as well.