Proposals towards the blue energy transition: From Türkiye's regional experience to the challenges of the Venezuelan and Caribbean energy sustainability
Experıence to the challenges of the venezuelan and carıbbean energy sustaınabılıty (mavı̇ enerjı̇ geçı̇şı̇ne yönelı̇k önerı̇ler: Türkı̇yenı̇n bölgesel deneyı̇mı̇nden Venezuela veKarayı̇p enerjı̇ sürdürülebı̇lı̇rlı̇ğı̇nı̇n zorluklarına)
  1. Tez No: 894030
  2. Yazar: EDDWARD JOSE RANGEL MEDINA
  3. Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ HALATÇI ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Hukuk, Marine, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik, Ulaştırma Hukuku ve Siyaseti
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mavi Ekonomi, deniz kaynaklarının sorumlu kullanımı ve yönetimi için yükselen bir sürdürülebilir kalkınma çerçevesi olarak ortaya çıkmıştır. Bu, dünyadaki endüstriyel yöntemlerde tam bir siyasi, ekonomik ve sosyal dönüşüm için net yönergeler belirleme yoluyla gerçekleşmektedir. Mavi Ekonomiden gelen Mavi Enerji, sadece enerji üretimi için deniz ortamının kullanımını değil, aynı zamanda su kütlelerinin korunması ve muhafazasını sağlamayı uman farklı teknikleri de teşvik etmeyi uman kilit bir bileşen olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada amaç, Türkiye ve Venezuela'nın enerji piyasası manzaraları, yenilenebilir enerjiye geçiş politikaları ve mavi enerji gelişmelerinin altında yatan potansiyele ilişkin iki vaka çalışması analizi geliştirmektir. Bunu akılda tutarak, bu çalışma (i) Mavi ekonomiyi tanımlayarak; ardından (ii) Mavi enerji çerçevesini anlayarak başlamaktadır. Ayrıca, (iii) Türkiye'nin bölgedeki enerji dönüşümü deneyimini analiz etmeye ve daha sonra (iv) Venezuela'nın açık deniz mavi enerji gelişmeleri için fırsatlarını değerlendirmeye odaklanacaktır. Kapanış konuşmasında ise enerji çeşitlendirmesi, karbonsuzlaştırma, bölgesel destek ve geçiş için bir yol olarak Karayip Denizi, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi'nde askıda olan deniz sınırları sınırlandırma anlaşmazlıkları göz önünde bulundurularak enerji ve okyanus politikası önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The Blue Economy has come up as a rising sustainable development framework for the responsible use and management of sea resources. This, by way of dictating clear guidelines for a complete political, economic, and social transformation in industrial methods in the world. Coming from the Blue Economy, the Blue Energy emerges as a key component that hopes to promote not only the use of the marine environment for energy generation, but also different techniques hoping to assure the water bodies' conservation and protection. In this work thus, the aim is to develop two case-study analysis of Türkiye's and Venezuela's energy market landscape, renewable power transition policies, and underlying potential for blue energy developments. Bearing that in mind, this paper starts by (i) Defining the blue economy; then (ii) Understanding the blue energy framework. Moreover, it will further focus on (iii) Analyse Türkiye's experience in the region with the energy transition, to later (iv) Assess Venezuela's opportunities for the offshore blue energy developments. For the closing remarks, energy and ocean policy recommendations are proposed considering pending maritime boundaries delimitation disputes in the Caribbean, Eastern Mediterranean, and Aegean Seas, as a way forward energy diversification, decarbonisation, regional support, and transition.