Ev içi görünmeyen emeğin dijital sunumu: Youtuber kadınlar
Digital presentation of invisible domestic labor: Youtuber women
  1. Tez No: 894031
  2. Yazar: BURÇAK GÖREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kadınların ev içi görünmeyen emeği birçok alan gibi medya ve dijital medya alanlarının da çalışma konusu olmuştur. Kadınların dijital medyada ürettiği içerikler arasında ev işlerini ve geleneksel kadınlık rollerini konu alan videolar son dönemde giderek artmaktadır. Dijital medya başlığı altında değerlendirilen platformlardan video paylaşım sitesi olan YouTube ise günümüzün en çok kullanılan mecraların başında gelmektedir. Çalışma kapsamında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir yansıması olarak kadınlara yüklenen ev işlerinin ve kadının görünmeyen emeğinin dijital medyada, YouTube aracılığıyla sunumu incelenmiştir. Çalışma esnasında çevrimiçi etnografi yöntemi tercih edilmiştir. Patriarkal sistemin belirlediği toplumsal cinsiyet normları ve rolleri içerisinde ev içinde konumlandırdığı kadın emeğinin YouTube'da sunumu üç farklı YouTube kanalı üzerinden incelenmiştir. Gündelik hayatlarında karşılığı olmayan emeklerini birer video içerik haline getirerek kazanç sağlayan kadınların kurdukları dijital anlatı karşılaştırmalı olarak mukayese edilmiştir. Kadınların ev içindeki görünmeyen emeğinin dijital sunumları, ev işleri üzerinden ifade ettikleri terapötik etki, ev işlerini estetize etme biçimleri, YouTube üzerinden oluşturdukları ifade alanı ve kazandıkları maddi kazanç üzerinden incelenmiştir. Kadınların dijital sunumları“Cleanfluencer,”“Tradwife”ve“Softgirl”gibi yeni medya trendleri üzerinden düşünülmüştür. Çalışma kapsamında ele alınan YoTuber'ların ortaya koyduğu dijital anlatı ve baskın temalar; içeriklerin yaratacağı toplumsal etkiyi anlama noktasında önemli bir yere sahiptir. İncelenen YouTube kanallarında gerçekleşen sunumun, kazanılan yeni ifade alanının ve sağlanan maddi kazancın kadınların hayatlarına sağladığı avantajlar ve bu avantajların kadın emeğinin konumunu daha da kalıcı hale getirmesinden doğan denklem çalışmanın dikkat çekici sonuçlarından biridir.
Özet (Çeviri)
Women's invisible labor at home has been the subject of study in many areas, including media and digital media. Among the content produced by women on digital media, videos about housework and traditional female roles have been increasing in recent years. Among the platforms evaluated under the title of digital media, YouTube, a video sharing site, is one of the most used media today. Within the scope of the study, the presentation of housework imposed on women as a reflection of gender inequality and women's invisible labor on digital media via YouTube was discussed. The online ethnography method was preferred during the study. The presentation of women's domestic labor positioned within the gender norms and roles determined by the patriarchal system was evaluated on YouTube via three different YouTube channels. The digital narratives established by women who earn money by converting their unpaid labor into video content in their daily lives were compared. The digital presentations of women's invisible domestic labor were examined in terms of the therapeutic effect they expressed through housework. The ways they aestheticize housework, the field of expression they created through YouTube, and the financial gain they earned. Women's digital presentations were considered through new media trends such as“Cleanfluencer”,“Tradwife”and“Softgirl”. The digital narrative and dominant themes presented by the YouTubers adressed within the scope of the study have an issue in understanding the place of women in the home and society. The advantages provided to women's lives by the presentation, first of all, the new field of expression gained. Secondly, the material gain provided on the considered YouTube channels. On the other hand, making the position of women's labor even more permanent, are one of the striking results of the study.