Şeyh Muhammed bin Ahmed el-Nebhan el Halabi'ninhayatında tasavvuf ve ilimleri
الشيخ محمد بن أحمد النبهان الحلبي حياته، آثاره، أقواله، تحقيقاته في التصوف
- Tez No: 894065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN AYİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Milletin, kâmil mürşitleri ve gerçek ârifleri tanıması, onların niteliklerini, eserlerini ve rehberlik ile ıslah yöntemlerini öğrenmesi ve onlara uyması gerekir. Ancak onların durumlarını ve sözlerini takip etmekle mümkündür. Şeyh Muhammed el- Nebhân'ın ünü, özellikle Şam ve Irak'ta yayılmıştır. Onun tam bilgiye sahip olduğunu ve manevi mirasa layık olduğunu büyük şeyhleri ve onu tanıyan ve hakkını veren çağdaşları tasdik etmiştir. Şeyh, ümmeti her alanda ıslah etmek için çaba göstermiş ve reformcuları yetiştirme konusunda da üstün başarılar sergilemiştir. Şeyh Muhammed el-Nebhân, 20. yüzyılda ortaya çıkan, İslam'ı tüm ilmi, eğitimsel ve terbiyesel yönleriyle temsil eden bir tasavvuf şahsiyetidir. Tasfiye yolunu izleyerek en yüksek makamlara ulaşmış ve bu ilkeleri şehirlerde ve köylerde en iyi şekilde yaymaya başlamıştır. İyiliği emredip kötülüğü yasaklarken dersleri, meclisleri ve Suriye ve diğer yerlerde kurduğu ilmi okullarla topluma büyük katkılarda bulunmuş ve toplumu mükemmelliğe doğru yükseltmiştir. Bu tezde, Şeyh Muhammed el-Nebhân el-Halebî'nin hayatından bazı kesitler sunmak, onun tasavvuf ve ilimleri hakkındaki bazı görüş ve sözlerini ortaya koymak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is the duty of the nation to recognize the perfect guides and true knowers, to learn about their attributes, works, and methods of guidance and reform, and to follow them. This can only be achieved by tracking their conditions and sayings as conveyed by their companions and followers. Sheikh Muhammad al-Nabhan, a knower of God, became renowned, especially in the Levant and Iraq. His complete knowledge and comprehensive inheritance were affirmed by the great scholars, his peers, and those who knew him and judged him fairly. The sheikh exerted his efforts to reform the nation in all aspects and excelled in reforming the reformers, preparing them to amplify their role in reform . Sheikh Muhammad al-Nabhan, a Sufi figure who emerged in the 20th century, embodied Islam in all its scientific, educational, and moral aspects. He followed the path of purification and ascended to the highest ranks, then began spreading these principles in cities and rural areas, enjoining good and forbidding evil in the best manner through his lessons, gatherings, and the scientific schools he established in Syria and elsewhere, with great efforts to help and elevate the community to the heights of perfection . In this thesis, I attempt to reveal some aspects of the life of Sheikh Muhammad al- Nabhan al-Halabi, highlighting some of his views, sayings, and investigations in Sufism and its sciences.