İş kazalarında cezai sorumluluk
Criminal liability in work accidents
- Tez No: 894064
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışma hayatında zamana bağlı olarak yaşanan değişimler, bu yaşamın ana ögesi insanı ve onun sağlığı ile güvenliğini daha fazla düşünmeyi zorunlu kılmıştır. Hukuk ise sosyal yaşamdan beslenmiş ve bu gelişmeleri yakından takip etmiştir. Sosyal yaşamda olduğu gibi insan odaklı bir yaşam tarzı, iş hayatına yansımıştır. Makineleşme olgusu yalnız başına iş yaşamında yerini almamış, her daim insana muhtaç kalınmıştır. Beden ve ruhu ile bir bütünlük oluşturan insan, günlük yaşamının büyük çoğunluğunu iş yerinde, iş arkadaşlarıyla ve iş araç ve gereçleriyle geçirmektedir. Bu gerçek ise doğal olarak bazı ihtiyaçlar ortaya çıkarmıştır. Maslow'un ihtiyaçlar kuramında en alt basamakta yer alan fiziksel ve güvenlik ihtiyacı iş yaşamında da kendine yer bulmaktadır. Çalışma hayatının ilk başlarında çalışanların beslenme gereksinimlerinin karşılanması yalnızca iş veriminin artırılması ekseninde düşünülüyor ise de insanın özel konuma taşınması ile onun fiziksel ve ruhsal bütünlüğünün korunması, devamında da güvenliğinin sağlanması, iş yaşamında, işin ve insanın kendisini gerçekleştirmesi için her dönemde düşünce, gerekli düzenlemeleri oluşturma ve uygulama halini almıştır. Esasen işin akışını etkileyen bir çok sorun olabilir. Bu sorun teknik olabileceği gibi insan etkenini, iş yaşantısının dışına itecek bazı durumlar olabilir. İşte bu noktada insanı çalışmasından alıkoyabilecek olgunun başında iş kazaları gelmektedir. İş kazası iş ve işyeri ile bağlantılıdır. İş kazaları her yıl belli oranlarda istatistiklere yansımakta, göstergeler, çizelgeler oluşturulmaktadır. İş kazaları, iş ve çalışma hayatı ile doğrudan ilintili olup, sebebi, sebep olanı ve sonucunu bünyesinde barındırmaktadır. Cezaların ve infazının siyam ikizleri önleyicilik ve caydırıcılıktır. İş kazalarını önleyici düzenlemeler gerek ulusal gerekse uluslar arası çalışmalarda bulunmakta ise de, herhangi bir suçun her şeye rağmen işlenmesi gibi, iş kazalarının da her daim olabileceği düşünüldüğünde, asgari düzeye çekilmesi için cezai düzenlemelerin olması da kaçınılmazdır. İşte bu çalışmamızda iş kazaları ile ilgili düzenlemeler ceza sorumluluğu çerçevesinde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Changes in working life depending on time have made it necessary to think more about the main element of this life, the human being and his health and safety. Law, on the other hand, was fed by social life and closely followed these developments. As in social life, a human-oriented lifestyle has been reflected in business life. The phenomenon of mechanization has not taken its place in business life alone, it has always been in need of people. A person who creates a unity with his body and soul spends most of his daily life at work, with his colleagues and with work tools and equipment. This fact naturally created some needs. Physical and safety needs, which are at the bottom of Maslow's theory of needs, also find a place in business life. Although meeting the nutritional needs of the employees at the beginning of their working life is thought only in the axis of increasing the work efficiency, the thought, creating the necessary arrangements and making the necessary arrangements in every period in order to protect the physical and spiritual integrity of the person, to ensure his safety, and to realize the work and the person himself in business life. has become an application. In fact, there may be many problems that affect the flow of work. While this problem may be technical, there may be some situations that will push the human factor out of business life. At this point, occupational accidents come at the beginning of the phenomenon that can prevent people from working. Occupational accident is related to work and workplace. Occupational accidents are reflected in statistics at certain rates every year, indicators and charts are created. Occupational accidents are directly related to work and working life and include the cause, cause and result. Siamese twins of punishments and execution are preventive and deterrent. Although there are both national and international studies to prevent work accidents, it is inevitable that there will be penal regulations to minimize work accidents, as any crime is committed despite everything. In this study, the regulations related to occupational accidents will be discussed within the framework of criminal responsibility.