Hemodiyaliz ve periton diyalizi hastalarında uyku kalitesinin karşılıklı değerlendirilmesi
Hemodiyaliz ve periton diyalizi hastalarinda uyku kalitesinin karşilikli değerlendirilmesi
- Tez No: 894083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUĞCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Böbrek replasman tedavisi alan hastalarda uyku problemleri yaygın olup hastaların hayat kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Çalışmamız, hemodiyaliz (HD) ve periton diyalizi (PD) tedavisi alan son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) hastalarında uyku kalitesini karşılaştırmak ve bunu etkileyen faktörleri belirlemek üzerine yapılmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 5 farklı merkezden 403 HD ve 80 PD diyaliz tedavisi gören toplam 483 hasta dahil edildi. Hastaların uyku kalitesi, Epworth Uykululuk Ölçeği (ESS) ve Uykusuzluk Şiddeti İndeksi (İSİ) anketleri kullanılarak değerlendirilirken, semptomları Diyaliz Semptom İndeksi (DSİ) ile değerlendirildi. Diğer demografik ve klinik veriler hasta dosyalarından elde edilerek kaydedildi. Hasta verileri R (version 4.2.2) programında analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %45'i (n:217) kadındı. Yaş ortalaması PD hastalarında 55±14 yıl, HD hastalarında 62±13 yıl olarak bulundu (p 8). İnsomnia bulunan hastaların %88'i(n:199) HD ,%12'si ( n:28) PD tedavisi almaktaydı (p=0.019). ESS skoruna göre ise tüm hastaların; %13.2'sinde (n:64) gündüz aşırı uykululuk(EDS) vardı (ESS skoru>10). Bu hastaların %86'sı (n:55) HD, %14'ü (n:9) PD tedavisi gören hastalardı (p= 0.56).Patolojik uykululuk görülen (ESS skoru>16) hasta oranı %1.9 (n:9) olup PD grubunda daha fazlaydı( p değeri=0.003). İnsomnia tespit edilen hastaların çoğunluğu (%55'i; n:124) kadındı (p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Sleep problems are common in patients undergoing renal replacement therapy and significantly affect their quality of life. Our study aimed to compare the sleep quality between end-stage renal disease (ESRD) patients receiving hemodialysis (HD) and peritoneal dialysis (PD) treatments and to determine the factors affecting sleep quality. Materials and Methods: A total of 483 patients undergoing dialysis, including 403 HD and 80 PD patients from 5 different centers, were included in the study. The sleep quality of the patients was assessed using the Epworth Sleepiness Scale (ESS) and Insomnia Severity Index (ISI) questionnaires, while symptoms were evaluated using the Dialysis Symptom Index (DSI). Other demographic and clinical data were obtained from patient records. Patient data were analyzed using the R (version 4.2.2) program. Results: Of the patients included in the study, 45% (n=217) were female. The mean age was 55±14 years in PD patients and 62±13 years in HD patients (p8). Among the patients with insomnia, 88% (n=199) were receiving HD, and 12% (n=28) were receiving PD treatment (p=0.019). According to ESS scores, 13.2% (n=64) of all patients had excessive daytime sleepiness (EDS) (ESS score >10). Of these patients, 86% (n=55) were receiving HD and 14% (n=9) were receiving PD treatment (p=0.56). The proportion of patients with pathological sleepiness (ESS score >16) was 1.9% (n=9), and this rate was higher in the PD group (p=0.003).