Uluslararası okuma becerilerinde gelişim araştırması (PIRLS) 2021 Türkiye verisinin bilişsel tanı modellemesi ile analizi
Analysis of progress in international reading literacy study (PIRLS) 2021 Türkiye data using cognitive diagnostic modeling
  1. Tez No: 894092
  2. Yazar: NİHAL BURÇİN BİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, 2021 yılında yapılmış olan Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması'nda (PIRLS) Türkiye'nin verilerini bilişsel tanı modellemesi ile analiz etmeyi amaçlamaktadır. Türkiye PIRLS sınavına 2021 yılından önce en son 2001 yılında girmiştir. Yirmi yılın ardından uluslararası yapılan bu sınava Türkiye'nin de girmesi büyük bir önem taşımaktadır. Sınavdan elde edilen verilerin bilişsel tanı modelleri (BTM) ile analiz edilmesi sayesinde, sınava girenlerin okuma becerisi ile ilgili güçlü ve zayıf yönleri görülebilir ve daha detaylı geri bildirim alınabilir. Ayrıca BTM ile eğitim-öğretim sürecinde öğrencilerin okuma becerisini daha iyi geliştirmek amacıyla izlenmesi gereken yol hakkında bilgi alınabilir. Bu çalışmada analiz etmek için“The Empty Pot”metni seçilmiştir ve Türkiye'den bu metni çözen 667 öğrencinin verileri analize alınmıştır. Öncelikle alan uzmanlarının görüşü de alınarak PIRLS nitelikleri arasında yer alan“Fikirleri/bilgileri yorumlama ve bütünleştirme”niteliği“Yorumlama”ve“Kişisel bilgi ve deneyimleri kullanma”olmak üzere birbirinden ayrılmıştır. Nihai Q-matriste“Çıkarım yapma”,“Yorumlama”,“Kişisel bilgi ve deneyimleri kullanma”ve“İnceleme ve Değerlendirme”nitelikleri bulunmaktadır. Çalışmada BTM'ler arasından G-DINA, DINA, DINO, A-CDM, LLM ve R-RUM modelleri karşılaştırılmış ve GDINA modelinin veri ile daha uyumlu olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda Q-matriste oluşabilecek yanlış belirlemeleri düzeltmek amacıyla Q-matris doğrulama adımı uygulanmıştır. Elde edilen bulgular 39 öğrencinin (%5,85) tüm niteliklerde uzman (1111) olarak sınıflandırıldığını göstermektedir. Bir başka dikkat çeken sonuç ise, sınava giren 69 öğrenci hiçbir nitelikte (0000) uzmanlaşamamıştır ve bu da öğrencilerin yaklaşık %10'unun ölçülen hiçbir niteliğe sahip olmadığını göstermektedir. Tüm analiz sonuçlarına göre, dört nitelik arasında çıkarım yapma uzmanlaşması en kolay nitelik iken, kişisel bilgi ve deneyimleri kullanma ise en zor nitelik olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze Türkiye's data from the International Readıng Literacy Study (PIRLS) conducted in 2021 with cognitive diagnostic modeling. Turkiye last took the PIRLS exam in 2001 before 2021. It is of great importance for Turkiye to enter this international exam after twenty years. By analyzing the data obtained from the exam with cognitive diagnostic models (CDM), the strengths and weaknesses of the test takers regarding reading skills can be seen and more detailed feedback can be received. In addition, with CDM, information can be obtained about the path to be followed in order to better improve students' reading skills during the education process. In this study, the text“The Empty Pot”was chosen to analyze and the data of 667 students from Türkiye who solved this text were analyzed. First of all, after taking the opinions of field experts, the quality of“Interpreting and integrating ideas/information”among the PIRLS qualifications was divided into“Interpreting”and“Using personal knowledge and experiences”. The final Q-matrix includes the attributes of“Inferencing”,“Interpreting”,“Using personal knowledge and experiences”and“Examining and Evaluation”. In the study, G-DINA, DINA, DINO, A-CDM, LLM and R-RUM models were compared among the CDMs and it was determined that the G-DINA model was more compatible with the data. At the same time, a Q-matrix verification step was applied to correct any misdeterminations that may occur in the Q-matrix. The findings show that 39 students (5,85%) were classified as experts in all attributes (1111). Another striking result is that 69 students who took the exam could not master any attribute (0000), indicating that approximately 10% of the students did not have any of the measured attributes. According to all analysis results, among the four attributes, inferencing is the easiest attribute to master, while using personal information and experiences is seen as the most difficult attribute.