Aile şirketlerinin aile şirketi olmayan şirketlere göre muhasebe ve piyasa performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of the accounting and market performance of family companies compared to non-family businesses
- Tez No: 894091
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada Aile şirketleri ile Aile şirketi olmayan şirketlerin muhasebe ve piyasa performans açısından farklılık gösterip göstermediği Türkiye örneklemi için araştırılmıştır. Çalışmada 2021, 2022 ve 2023 yılları için Türkiye'de imalat sektöründe yer alan aile şirketleri ile aile şirketi olmayan şirketlerin muhasebe ve piyasa performansı göstergeleri Eşleştirilmemiş T-Testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Analizlerde muhasebe performans göstergeleri olarak brüt kar marjı, net kar marjı, faaliyet kar marjı, faiz ve vergi öncesi kar marjı, faiz, vergi ve amortisman öncesi kar marjı, varlık kazanç oranı ve sermaye kazanç oranı kullanılırken; piyasa performans göstergeleri olarak ise fiyat kazanç oranı, piyasa değeri defter değeri oranı ve hisse getirisi kullanılmıştır. Muhasebe performans göstergeleri için toplam 99 şirkete ait bilgiler kullanılmış, piyasa performansı için ise toplam 122 firmaya ait verilere erişim sağlanmıştır. Çalışma sonucunda, genel olarak, aile şirketleri ile aile şirketi olmayan şirketler arasında muhasebe performansı açısından tutarlı ve anlamlı bir farklılık gözlemlenemezken; piyasa performansı açısından aile şirketlerinin görece daha iyi bir performans gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated whether family companies and non-family companies differ in terms of accounting and financial market performance for the Turkish sample. In this study, the accounting and financial market performance indicators of family companies and non-family companies operating in the manufacturing sector in Turkey were compared using the Unpaired T-Test for 2021, 2022 and 2023. In the analysis, gross profit margin, net profit margin, operating profit margin, profit margin before interest and taxes, profit margin before interest, taxes and depreciation, return on assets and return on equity were used as accounting performance indicators; while price earnings ratio, book to market value ratio and stock return were used as financial market performance indicators. In total, data of 99 companies and 122 companies were accessed for accounting performance indicators and financial market performance indicators respectively. As a result of the study, while no consistent and significant difference was observed in terms of accounting performance between family companies and non-family companies in general; it was concluded that family companies showed a relatively better performance in terms of financial market performance.