Türk bankacılık sektöründe endüstri ilişkileri
Industrial relations in the Turkish banking sector
  1. Tez No: 89410
  2. Yazar: ALİ AYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Banking, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Son yirmi yılda Türk bankacılık sektörü hızla gelişen bir sektör olmuştur. Bu gelişme ortamında sektörün endüstri ilişkileri bakımından ne durumda olduğu bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, bankacılık sektöründe endüstri ilişkileri konusu, genel olarak üç başlık altında ele alınarak incelenmiştir. Çalışmada ilk olarak, ülkemizde bankacılığın gelişimi ve örgüt yapısındaki değişim konuları hakkında bilgi verilmiştir. Türk bankacılık sektörü 1970-80'li yıllardan sonra hızlı bir gelişme göstermiştir. Bu gelişme sonucunda 1990'h yıllarda örgüt yapısında ve yönetim şeklinde yeni yapılanmalar gerçekleşmiştir. İkinci olarak, Türk bankacılık sektöründeki çalışma ilişkilerinde ortaya çıkan çalışma koşulları üzerinde durulmuştur. Bu konular, önce mevzuatımız açısından ele alınmıştır. Daha sonra uygulamadaki ortaya çıkan sorunlar üzerinde durulmuştur. Bu konuların ücret, iş güvencesi, işçi sağlığı ve iş güvenliği, çalışma süreleri, yönetime katılma üzerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Bu bölüm, işçUşçi sendikaları ve işverenler açısından değerlendirildiğinde genellikle sorunların mevzuatımızdaki eksikliklerden ve kısıtlamalardan, işverenlerin kar amaçlı uygulamalarından ve işçi sendikalarının sektörde yeterli oranda üyelerinin olmamasından kaynaklandığı görülmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Türk bankacılık sektöründe endüstri ilişkileri ve sendikacılık faaliyetleri üzerinde durulmaktadır. Genel olarak sendikal hareketin ve bankacılık sektöründeki sendikal hareketin tarihi gelişimine değinilerek, bankacılık sektörü açısından Türk endüstri ilişkileri sistemi değerlendirilmiştir. Buna göre Türk endüstri ilişkileri sisteminde teknolojik gelişmeler, globalleşmenin etkisi ve artan rekabet ortamının etkisiyle yapısal değişimlerin meydana gelmekte olduğu görülmektedir. Bunu sektörde çalışan sayısı ve sendikalı işçi sayısı karşılaştırıldığında sendikal örgütlenmenin düşük oranda kaldığı görülmektedir.. Hızla bilgisayarlaşan bankalar yeni yönetim politikaları oluşturmuş, performansa bağlı ücretin uygulanması ve İnsan Kaynakları Yönetiminin sektörde uygulama alanı bulmasına neden olmuştur. Bu değişimler gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türk endüstri ilişkileri sisteminde sendikasızlaşma sonucuna doğru gidildiğinin bir işareti olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the last twenty years, the banking sector has become one that developed rapidly. In this developing circumstances, it must be known in what position the sector is in terms of industrial relations. In this study, the issue of industrial relations in the banking sector are handled under three topics in general. In this study, information is first provided on such issues as the development of banking and the change in its organizational structure in Turkey. The Turkish banking sector has displayed a rapid development after the 1970s and 1980s. Consequential to this development, new structuring has been achieved in the organizational structure and the manner of management in the 1990s. '" Secondly, working conditions arising out of the work relations in the Turkish banking sector are dwelled upon. Such issues have been primarily handled with regard to our regulations. Then the problems encountered in the practice are dwelled upon. It is observed that such concerns concentrate on wages, employment guarantee, employee health and labour security, working hours, participation in management. When this section is evaluated from the standpoint of the employees, labour unions and employers, it is observed that the problems usually arise out of the gaps and restrictions in our regulations, employers' practices aiming at profits and the inadequate number of the members of the labour unions in the sector. In the third section, the industrial relations and unionist activities in the banking sector are dwelled upon. Referring to the historical evolution of the unionist movement in general and of that in the banking sector, the Turkish industrial relations system with regard to the banking sector are evaluated. In accordance with the foregoing, itis observed that structural changes are underway in the Turkish industrial relations system under the influence of technological developments, globalization and increasing context of competition. When one compares the number of the employees with the number of those employees who are registered with a labour union in the sector, it is found out that the unionist organization remains at a very low rate. Banks which are now being computerized rapidly have established new management policies, and this has caused the application of wages depending on performance and Human Resources Management in the sector. Such changes appears before us as an evidence of the fact that we are moving towards the demolition of the labour unions in the Turkish industrial relations system as well as in the developed countries.