Hastanelerde alacakların yönetimi
Receivables management in hospital
- Tez No: 89411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Dönen varlıkları ifade etmek için kullanılan bir kavram olan çalışma sermayesinin yönetimi, işletmelerin ayakta kalabilmesi ve büyümesi bakımından oldukça önemlidir. Günümüzde, artan çalışma sermayesi gereksinimi bir takım zorluklan da beraberinde getirmektedir. Çalışma sermayesinin yetersizliği işletmelerin yükümlülüklerini yerine getirememesine ve tam kapasite ile çalışamamasına neden olmaktadır. Topluma sağlık hizmeti sunan hastanelerin de, finansal açıdan yaşamlarım devam ettirebilmeleri için artan çalışma sermayesi gereksinimlerini karşılayabilmeleri gereklidir. Dolayısıyla dönen varlıkların yönetimi bu konuda temel oluşturmaktadır. Bu yönetimlerden biri olan ve çalışma sermayesinin temelini oluşturan alacakların yönetimi ise, her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Alacakların yönetimindeki temel politikalar, hastanelerde günümüz koşullarım alacakların takibi ve tahsilat ile ilgili uygulanan yöntemler, karşılaşılan zorluklar ve çözüm getirici öneriler çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çerçevede üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, çalışma sermayesi ve çalışma sermayesi içerisinde alacakların öneminden bahsedilmiştir.İkinci bölümde alacakların yönetim politikaları ve hastanelerde alacakların yönetinıinin önemi ele alınmış, üçüncü bölümde ise Manisa Devlet Hastanesi'nin alacaklar kalemi mali tablo analizlerine göre irdelenmiş, elde edilen sonuç ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Management of working capital used to state“ revoling riches ”is very important for foundations to remain anddevelope. Nowadays, increasing need for working capital is the means of some difficulties. Because of lack of working capital, foundations are not able to carry out their responsibilities and work in full capacity. Hospitals, serving for health for society, need to get sufficientcapital to remain financially. Consequently, the management of revolving riches is essential. One of these managements is receivables management.It is fundamental and getting more importance day by day. The subjects of working“ are receivables management policies, present methods in hospitals about collecting credits, difficulties and advices. There are three parts, and in the first one; it has been mentioned about ”working capital" and its importance of credits for working capital In the second part ; credit management policies and importance of receivables management in hospitals has been examined And in the third part ; the credits of Manisa State Hospital has been scrutinized according to its financial table analysis, results and advices have been pointed out II