Enerji stresinde granüloza hücrelerinin ace2ifadelenmesinin sırt1 ile ilişkisinindeğerlendirilmesi
Nikshiqi erblina, evaluation of the relationship between ace2 expression and sirt1 in granulosa cells under energy stress,
- Tez No: 894146
- Danışmanlar: PROF. SEVDA FATMA MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hücrede enerji stresi artan enerji ihtiyacı ve azalan enerji kaynağı ile ortaya çıkar, bu nedenle enerji stresi hücredeki metabolizmayı etkileyen bir durumdur. Hücresel enerji homeostazisinin temel düzenleyicisi olan adenozin monofosfat ile aktifleşen protein kinaz (AMPK), çeşitli fizyolojik süreçlerin düzenlenmesi için sınırlı enerji durumunda aktive olur. AMPK artışına yanıt olarak SIRT1, enerji metabolizması ve stres yanıtı gibi hücresel süreçleri modüle eder. İnsan granüloza hücresinde eksprese olan ACE2 steroidogenez, foliküler gelişim, granuloza-lutein hücre apoptozu, foliküler atrezi, oosit maturasyonu ve ovulasyonda etkin rol oynar. ACE2 seviyeleri, hücrede enerji stresi ile bağlantılıdır. Hücreler, yaşamlarını devam ettirebilmek için enerji kaynağı olan ATP üretimini %88 mitokondriyal oksidasyondan sağlar. Granüloza hücreleri; ovaryal siklusta foliküler gelişimde rol alan kritik öneme sahip hücrelerdir ve bu hücrelerin metabolizmasındaki değişim fertilite için önemlidir. Tüm bu bilgilerden yola çıkarak AICAR uygulaması ile AMPK aktivasyonu üzerinden enerji stresi oluşturarak granüloza hücrelerinde ACE2 ifadesinin SIRT1 ile ilişkisinin araştırılması için gözlemsel tanımlayıcı bir çalışma planlandı. HGL5 insan granüloza hücre hattında, hücre enerji stresinde mitokondriyal membran potansiyelinin azaldığı, SIRT1 inhibisyonu sonrasında da bu hasarın daha da şiddetlendiği bulundu. Enerji stresi modeli oluşturulduktan sonra HGL5 granüloza hücrelerinde, primer hücre kültürü yapılan sağlıklı ve PKOS grubu granüloza hücrelerinde SIRT1'in immünfloresan işaretleme ile istatistiksel olarak arttığı bulundu. AOR grubunda ise stres ile SIRT1'in kontrol grubuna göre azaldığı saptandı. SIRT1 inhibisyonu sonrası ACE2 ifadelenmesinin AOR grubu dışında bütün gruplarda arttığı saptandı. Çalışmamızda ilk defa granüloza hücresinde SIRT1 ve ACE2 arasında AMPK yolağı üzerinden ilişki olabileceği gösterildi
Özet (Çeviri)
Cellular energy stress arises from an increased demand for energy and a decreased energy supply, thereby affecting cellular metabolism. Adenosine monophosphate-activated protein kinase (AMPK), a key regulator of cellular energy homeostasis, is activated under limited energy reserves to regulate various physiological processes. In response to increased AMPK, SIRT1 modulates cellular processes such as energy metabolism and stress response. ACE2, expressed in human granulosa cells, plays a significant role in steroidogenesis, folliculogenesis, follicular atresia, granulosa-lutein cell apoptosis, oocyte maturation, and ovulation. ACE2 levels are linked to cellular energy stress. Cells produce 88% of their energy source, ATP, from mitochondrial oxidation in order to survive. Granulosa cells are crucially important cells that play a role in follicular development in the ovarian cycle. The metabolic changes these cells undergo is important for fertility. Based on what is known, an observational descriptive study was planned to investigate the relationship between ACE2 expression and SIRT1 in granulosa cells through AMPK activation induced by AICAR treatment. In the HGL5 human granulosa cell line, it was found that mitochondrial membrane potential decreased after cellular energy stress, and this damage was further exacerbated after SIRT1 inhibition. After establishing an energy stress model, our study results showed that SIRT1 statistically increased in the HGL5 granulosa cells, primary cultured healthy and PCOS granulosa cells group via indirect immunofluorescent staining method. In the Diminished Ovarian Reserve (DOR) group, our study results showed that after cellular energy stress, SIRT1 decreased compared to the control group. After SIRT1 inhibition, ACE2 expression increased in all groups except the DOR group. For the first time, our study demonstrated a potential relationship between SIRT1 and ACE2 in granulosa cells via the AMPK pathway.