Hekimlerin fonksiyonel iş tanım ve kodlama sistemlerinin geliştirilmesi
Development of functional job description and coding systems for physicians
  1. Tez No: 894147
  2. Yazar: ÖZLEM ESKİL ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER CİHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmanın ana amacı, sağlık meslek profesyonellerine yönelik iş analizi yöntemi sunmaktır. İş analizi uygulaması için, karmaşık görev çeşitlilikleri olduğu ve sağlık hizmetinde tüm sağlık profesyonelleri ve hizmet alan gruplarla ortak çalışma alanı olduğu için nöroloji hekimleri seçilmiştir. İş analizinin ilk aşamasında, nitel araştırma yapılmıştır. 30 hekimle yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakatlar, nitel araştırma değerlendirme programı olan Maxqda ile kodlanarak analiz edilmiştir. Hekimlerin görevleri ile ilgili başlıca 5 rol kategorisi tespit edilmiştir. Rol kategorilerinden biri mevcut çalışma çizelgelerinde bulunan alanları içeren ''Sağlık Hizmeti Verme Kategorisi''dir. Diğerleri, ''İdari Roller Kategorisi'', ''Araştırma ve Geliştirme Roller Kategorisi'', ''Eğitmen Roller Kategorisi'', ''Kişisel Roller Kategorisi''dir. Hazırlanan 5'li Likert anket formu ile rol kategorilerinde tespit edilen 100 rol tanımı ve aktivite türü 66 hekime değerlendirmek üzere gönderilmiştir. 57 hekimden cevap gelmiştir. Likert anket formunda ''az önemli'' ve ''çok az önemli'' tespit edilen 7 aktivite türü çıkartılmıştır. 93 rol tanımı ve aktivite türü birbiriyle ilişkilendirilmiş olup; 30 rol tanımı ve 63 aktivite türü tespit edilmiştir. Sonuç olarak hekimlerin çalışma çizelgelerinde yer almayan 4 rol kategorisi, 82 rol tanımı ve aktivite türü tespit edilmiştir. Kadro, görev ve rol kategorileri karar ağacı ve hastane hizmet süreçleri karar ağacı olmak üzere iki karar ağacı oluşturularak kodlamalar ile hekimlerin çalışma süreçlerinin takip edilmesi temin edilebilecektir. Çalışma, ülkemizde sağlık hizmetleri alanında yapılmış ilk iş analizi olup; planlamalarda yol gösterici olacak ve ileri araştırmalara ışık tutacaktır
Özet (Çeviri)
The primary aim of the study is to establish a job analysis methodology specifically tailored for health professionals. We chose neurologists to use the job analysis method because of the complex range of jobs they perform. The first stage of job analysis involved qualitative research. We administered semi-structured interviews to a sample of 30 physicians and conducted an analysis of the interviews using Maxqda coding. We have identified five main responsibilities that relate to physicians' tasks and duties. One of the responsibilities is“healthcare,”which exists mostly in work schedules. Additional responsibilities pertain to“research development,”“management,”“education,”and“personal.”In these areas of responsibility we have identified 100 tasks and duties. We sent 100 tasks and duties to evaluate 66 physicians on a Likert scale of 5, and 57 physicians responded. Seven tasks classified as“less important”and“very less important”were eliminated. An association between 93 tasks and duties resulted in the identification of 30 tasks and 63 duties. Consequently, we identified four areas of responsibility and 82 tasks and duties that were absent from the physician's work schedules. The creation of two decision trees, specifically the staff, task, and role categories decision tree and the hospital service processes decision tree, will enable physicians' work processes to be tracked through coding. This research represents the first job analysis into health services in our country. According to this study, we suggest promising prospects for future researchers.