Remisyonda opiyat kullanım bozukluğu olan hastalarda bağımlılık profili ve lipit parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between addiction profile and lipid parameters in patients with opioid use disorder in remission
- Tez No: 894159
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM DERYA ŞAHİN, UZMAN GÜNEŞ DEVRİM KICALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Opiyatlar, dünyada esrardan sonra en yaygın kötüye kullanılan yasadışı maddedir. Opioid kullanım bozukluğu (OpKB) nükslerle seyreden kronik ve birçok faktörün etki ettiği biyopsikososyal bir bozukluktur. OpKB bozulmuş tıbbi ve zihinsel sağlık, aşırı dozla ilişkili ölümler dahil ciddi olumsuz sonuçlarla ilişkilidir. Bununla birlikte diabetes mellitus, dislipidemi ve koroner arter hastalıkları ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmamızda OpKB olan bireylerde bağımlılık profili ile kan lipid parametrelerinin ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, OpKB tanısı olup remisyonda olan 67 kişi dahil edildi. Bilgilendirme yapılıp yazılı onamları alındıktan sonra sosyodemografik ve opiyat kullanımına ilişkin klinik bilgileri alındı. Katılımcılara Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) uygulandı. Çalışmamızda opiyat başlama yaşının LDL ve total kolesterolle pozitif yönde korelasyon gösterdiği, opiyat kullanım süresinin HDL ile negatif, LDL ile pozitif yönde korelasyon gösterdiği saptanmıştır. İdame tedavi süresi ve en uzun remisyon süresi ile madde bırakma motivasyonu alt ölçeği dışında BAPİ ölçek puanları arasında negatif yönlü korelasyon saptanmıştır. Bağımlılık profili ile lipid parametreleri arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Çalışmamız tedavi amacıyla AMATEM polikliniğine başvuran bireylerin farkındalığı olmasa dahi, tüm hastaların bağımlılık şiddetinden bağımsız olarak dislipidemi ve kardiyovasküler hastalık riski açısından değerlendirilmesinin önemli olduğunu vurgulamaktadır. Çalışmamızın bu alanda yapılacak çalışmalara, önleyici ve koruyucu politikalarının planlanmasına ve geliştirilmesine yardımcı olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Opiates are the most widely abused illicit substance in the world after cannabis. Opioid use disorder (OUD) is a chronic biopsychosocial disorder characterised by relapses and influenced by many factors. OUD is associated with serious adverse outcomes, including impaired medical and mental health and overdose-related deaths. In addition, it has been associated with diabetes mellitus, dyslipidaemia and coronary artery diseases. The present study aim to determine the relationship between addiction profile and blood lipid parameters in individuals with OUD. The study included 67 persons in remission with a diagnosis of OUD who met the inclusion criteria. Sociodemographic information was obtained after the information was given and written consent was obtained. Addiction Profile Index (API) was applied to the participants. In our study, it was found that age at opiate initiation was positively correlated with LDL and total cholesterol, and duration of opiate use was negatively correlated with HDL and positively correlated with LDL. There was a negative correlation between the duration of maintenance treatment and the longest remission period and the BAPI scale scores except for the motivation to quit substance subscale. There was no significant relationship between the addiction profile and lipid parameters. Our study emphasizes that it is important to evaluate all patients in terms of dyslipidemia and cardiovascular disease risk, regardless of the severity of addiction, even if the individuals who apply to the AMATEM outpatient clinic for treatment are not aware of it. It can be said that our study will help the studies in this field and the planning and development of preventive and protective policies.