Selçuklular Döneminde Türk devlet geleneğinde değişim ve dönüşüm
The change and transformation of the Turkish state tradition in the Seljuk Period
  1. Tez No: 894161
  2. Yazar: SEMİH DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Çalışmanın temel amacı, en erken devirlerde ortaya çıkmış olan Türk devlet idare geleneğinin devamlılığı fikrini yansıtarak, bu geleneğin zamanın ve mekânın getirdiği yeni koşullar çerçevesinde hangi süreçlerden geçtiğini ifade etmeye çalışmaktır. Çalışmamızda, Türk devlet geleneğini yeni bir coğrafyaya taşıyan ve bu coğrafyanın koşulları ile harmanlayarak ortaya gelişmiş bir sentez çıkaran Selçuklular dönemi bahse konu edilmiştir. Selçuklular, geçmişten devraldıkları devlet yönetme anlayışını, kendi tecrübeleri ve yaşanmışlıkları ile yoğurarak kendilerinden sonrakilere mühim bir miras bırakmışlardır. Selçuklular dönemi bu bağlamda, Türk-İslam sentezinin en net biçimde izlenebildiği dönem olmanın yanı sıra, Batı Türklüğünün de başlangıcını teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to try to express which processes this tradition has gone through within the new conditions caused by time and location by reflecting the idea of the continuity of the Turkish state management tradition that has emerged in the earliest period. In our study, the Seljuk period, which carried the Turkish state tradition to a new geography and created an advanced synthesis by blending it with the conditions of this geography, is mentioned. The Seljuks left and important legacy to their successors by blending the understanding of state governance they inherited from the past with their own knowledge and experiences. In this context, the Seljuk period, besides being the period in which the Turkish-Islamic synthesis can be observed most clearly, also constitutes the beginning of Western Turkishness.