İmla/yazım kılavuzlarındaki baskı değişikliklerine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on printing changes in spelling guides
  1. Tez No: 894162
  2. Yazar: FERYAL NARİNÇ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yazım kılavuzları bir dilin yazıya dönüştürülmesi hususunda başvurulan birincil kaynaklar arasında bulunmaktadır. Kullanıcıların, yazım kuralları ve noktalama işaretleri konusunda yardıma ihtiyaç duydukları zaman ilk bakacakları yer Türk Dil Kurumu kılavuzları olacaktır. Türk Dil Kurumu tarafından zaman içerisinde yazım kılavuzlarında yapılan baskı değişikliklerinin öğretim ve öğrenim sürecinde çeşitli sorunlara yol açtığı düşünülmektedir. Şüphesiz bunu anlamanın en iyi yolu bu kuralların eğitim-öğretim çerçevesinde benimsetilmesinde birincil kaynak olan öğretmen görüşleridir. Bu çalışmanın amacı, Türk Dil Kurumunun yazım kılavuzlarında yaptıkları baskı değişikliklerine ilişkin Türkçe öğretmenlerinin görüşlerini tespit etmektir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada veri toplamak için görüşme tekniği seçilmiştir. Katılımcılar ile gerçekleştirilen görüşmelerde araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Uygun örnekleme yöntemi ile Ankara ili Sincan ilçesinde görev yapan 28 öğretmen bu araştırmanın çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yazım kılavuzunda yapılan değişiklikler nedeniyle öğretmenlerin, öğretim- öğrenim sürecinde çeşitli sorunlar yaşadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spelling guides are among the primary sources for translating a language into writing. When users need help with spelling rules and punctuation marks, they will look first at the Turkish Language Association guides. The printing changes made by TDK in the spelling guides over time have caused various problems in the teaching and learning process. The best way to understand this is through teachers' opinions, the primary sources for adopting these rules within the education framework. This study aims to examine the views of Turkish teachers and Turkish Language and Literature teachers regarding the printing changes made by the Turkish Language Association in the writing guides. In the study where the phenomenological design, one of the qualitative research designs, was used, the interview technique was chosen to collect data. A semi-structured interview form prepared by the researcher by taking expert opinions was used in the interviews with the participants. With the maximum diversity sampling method, 28 teachers working in the Sincan district of Ankara were determined as the study group of this research. According to the research results, teachers experienced various problems in the teaching-learning process due to the changes made in the Writing Guide.