Diz osteoartrit hastalarında ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin etkinliğinin incelenmesi ve terapötik ultrason tedavisi ile karşılaştırılması
Investigation of the efficacy of extracorporeal shock wave therapy in patients with knee osteoarthritis and comparison with therapeutic ultrasound treatment
- Tez No: 894169
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasının amacı diz osteoartriti (OA) olan hastalarda Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisin (ESWT) ağrı, yaşam kalitesi, eklem hareket açıklığı ve fiziksel fonksiyon üzerine etkisini incelemek ve terapötik Ultrason (US) tedavisi ile karşılaştırmaktır. Prospektif, tek kör ve plasebo kontrollü olan çalışmamıza diz OA'sı olan 105 hasta dahil edildi ve tabakalı randomizasyonla her grupta 35 hasta olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Tüm gruplara Hotpack+TENS tedavisine (haftada 5 seans toplam 15 seans) ek olarak Grup 1'e radial ESWT (r-ESWT), Grup 2'ye plasebo-ESWT (p-ESWT) ve Grup 3'e terapötik US uygulandı. Grup 1'deki hastalara 2000 atım, 8 Hz, 0.30 mJ/mm2 (3.1 Bar) ESWT ve Grup 2'deki hastalara 100 atım, 8 Hz, 0.06mJ/ mm2 (0.5 Bar) olarak plasebo ESWT haftada 1 seans olacak şekilde toplam 3 seans tedavi verildi. Grup 3'teki hastalara US tedavisi haftada 5 seans, toplam 15 seans olacak şekilde 1 megahertz (MHz), 1.5 watt/cm2 dozunda sürekli modda her iki dize 8'er dakika uygulandı. Tüm hastalarda tedavi öncesi ve sonrası diz eklem hareket açıklığı (EHA), Vizüel Analog Skala (VAS), Kısa Form-12 (SF-12), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis İndeksi (WOMAC), Lequesne İndeksi ve 20 metre yürüme testi değerlendirildi. Çalışmamızın sonuçlarına göre r-ESWT ve US grubundaki hastalarda tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptandı (p0.05), diğer tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effects of Extracorporeal Shock Wave Therapy (ESWT) on pain, quality of life, range of motion (ROM), and physical function in patients with knee osteoarthritis (OA), and to compare it with therapeutic ultrasound (US) treatment. A total of 105 patients with knee OA were included in this prospective, single-blind and placebo-controlled study and were randomly divided into three groups of 35 patients each using stratified randomization. In addition to Hotpack+TENS treatment (5 sessions per week, 15 sessions in total) applied to all groups, radial ESWT (r-ESWT) was administered to Group 1, placebo ESWT (p-ESWT) to Group 2, and therapeutic US to Group 3. Patients in Group 1 received 2000 pulses of ESWT at 8 Hz and 0.30 mJ/mm² (3.1 Bar), while those in Group 2 received p-ESWT with 100 pulses at 8 Hz and 0.06 mJ/mm² (0.5 Bar), with a total of 3 sessions administered once a week. Patients in Group 3 received US therapy at a dose of 1 megahertz (MHz) and 1.5 watts/cm² in continuous mode, applied to both knees for 8 minutes each, 5 sessions per week, totaling 15 sessions. Before and after treatment, knee range of motion (ROM), Visual Analog Scale (VAS), Short Form-12 (SF-12), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Lequesne Index, and a 20-meter walk test were evaluated. According to the results of our study, statistically significant improvements were observed in all parameters in the r-ESWT and US groups (p0.05), while statistically significant improvements were found in all other parameters (p0.05).