The effect of marketing strategies on competitiveness of snack manufacturing businesses: An example of istanbul
Atiştirmalik imalati işletmelerinde pazarlama stratejilerinin rekabet gücüne etkisi: İstanbul örneği
- Tez No: 894168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ETLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Globalleşme ile artan rekabet, uluslararası pazarlama faaliyetlerinde de etkisini göstermektedir. Bu nedenle, rekabet gücünü etkileyen faktörleri belirlemek, şirketlerin yabancı pazarlarda başarılı olması için stratejik öneme sahiptir. Mevcut literatür, şirketlerin rekabetçilik ve başarılarını etkileyen belirleyici faktörleri geniş bir şekilde ele almaktadır. Özellikle, ihracat performansını etkileyen değişkenler yönetimsel faktörler, organizasyonel faktörler ve standartlaştırma ve adaptasyon kararları dahil pazarlama karması olmak üzere üç ana gruba ayrılmaktadır. Türkiye'deki ihracat odaklı şirketler üzerine yapılan araştırmalar genellikle genel sektörlere odaklanmakta, özellikle gıda sektörü gibi belirli endüstrilere İngilizce literatürde sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Türkiye'nin dinamik ihracat yapısında atıştırmalık sektörü önemli bir rol oynamakta ve özelleştirilmiş ihracat pazarlama stratejilerini gerektirmektedir. Pazarlama karmasının (4P) ihracat pazarlarında rekabet gücü üzerindeki etkisi özellikle atıştırmalık gibi sektörlerde derinlemesine hissedilmektedir. Türkiye ekonomisi için ihracatın önemini göz önünde bulundurarak, pazarlama stratejilerinin rekabet gücü üzerindeki etkisinin incelenmesi kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu çalışma, İstanbul'daki gıda sektöründe özellikle şekerleme sektörüne odaklanarak, atıştırmalık üreticilerinin uyguladığı pazarlama stratejilerinin rekabet üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. İstanbul'daki üreticiler arasında yapılan bir anket, demografik detaylar, işletme özellikleri ve pazarlama stratejilerinin uygulanması hakkında veri toplamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın sonuçları, etkili pazarlama stratejilerinin ihracat pazarlarında rekabet gücünü artırmada doğrudan bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu araştırma, Türkiye'nin ihracat girişimlerinde atıştırmalık sektörünün özel dinamiklerini aydınlatarak literatüre yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Gelecekteki çalışmalar için bir örnek oluşturur ve küresel pazarlarda rekabetçi başarıya ulaşmada stratejik pazarlamanın kilit rolünü vurgular.
Özet (Çeviri)
Competition, amplified by globalization, significantly influences international marketing activities. Therefore, identifying the factors that affect competitive strength is crucial for companies aiming to succeed in foreign markets. Existing literature extensively discusses the determinants and defining factors influencing company competitiveness and success. Specifically, variables affecting export performance are categorized into three main groups: managerial factors, organizational factors, and marketing mix decisions including standardization versus adaptation. In the context of export-oriented companies in Turkey, research predominantly covers general sectors with limited focus on specific industries such as the food sector, particularly in English literature. Notably, the snack sector plays a pivotal role in Turkey's dynamic export landscape, necessitating tailored export marketing strategies. The impact of the marketing mix (4Ps) on competitive power in export markets is profound, especially in sectors like snacks. Given the significance of exports to Turkey's economy, investigating the influence of marketing strategies on competitive power becomes imperative. This study focuses on the confectionery sector within the food industry in Istanbul, examining how marketing strategies employed by snack manufacturers affect competition. A survey conducted among Istanbul-based manufacturers revealed insights into demographic details, business characteristics, and the application of marketing strategies. The findings underscored the direct correlation between effective marketing strategies and enhanced competitive power in export markets. In conclusion, this research contributes a novel perspective to the literature by shedding light on the specific dynamics of the snack sector in Turkey's export endeavors. It sets a precedent for future studies and underscores the pivotal role of strategic marketing in achieving competitive success in global markets.