Vitiligolu hastalarda çözünür ürokinazplazminojen aktivatör reseptörü seviyesininincelenmesi ve hastalık aktivitesi ile ilişkisinindeğerlendirilmesi
Examination of soluble urokinase plasminogen activator receptorlevel in patients with vitiligo and investigation of its relationship with diseaseactivity
  1. Tez No: 894184
  2. Yazar: ADAM Y. M. JARBOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN KARADUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çözünür ürokinaz plazminojen aktivatör reseptörü (suPAR) immün sistemin aktivasyonu ile ilişkili olup hem inflamatuvar hücreler hem de inflamasyon sırasında oluşan proteazların seviyesi hakkında bilgi vermektedir. suPAR seviyelerinin kalp, karaciğer, böbrek ve akciğer hastalıklarının yanı sıra tüberküloz, HIV, sıtma, sepsis, menenjit ve pnömoni gibi enfeksiyon hastalıklarında yükseldiği tespit edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, ilk kez vitiligo hastalarında suPAR düzeyini incelemenin yanı sıra, klinik, dermoskopik ve laboratuvar bulgularla olası ilişkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla çalışmaya vitiligo tanılı 76 hasta ve 68 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunun suPAR düzeylerini karşılaştırmanın yanı sıra, hastaların demografik, klinik ve laboratuvar bulguları ile suPAR düzeyleri arasındaki ilişki istatistiksel yöntemlerle araştırıldı. Hasta (%52,6 kadın) ve kontrol grubu (%57,4 kadın) arasında ortanca suPAR düzeyi anlamlı olarak düşük saptandı [2470 (1761-11376) pg/mL vs.
Özet (Çeviri)
Soluble urokinase plasminogen activator receptor (suPAR) is associated with the activation of the immune system and provides information about the level of both inflammatory cells and proteases formed during inflammation. The role of suPAR level in inflammation has been investigated in various rheumatological diseases such as rheumatoid arthritis, systemic lupus erythematosus, systemic sclerosis, Behçet's disease and ankylosing spondylitis. The aim of this study is to examine the suPAR level in vitiligo patients for the first time and to reveal its possible relationship with clinical and laboratory findings. For this purpose, 76 patients with vitiligo and 68 healthy controls were included. In addition to comparing the suPAR levels of the patient and control groups, the relationship between the patients' demographic, clinical and laboratory findings and suPAR levels was investigated. There was no significant difference in median suPAR level between the patient (52.6% female) and the control group (57.4% female) [2470 (1761-11376) pg/mL vs.