Irak'ta okutulan ortaokul 7. 8. ve 9. sınıf Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin okunabilirliği
Readability of texts in secondary school 7th, 8th and 9thgrade Turkish books taught in Iraq
  1. Tez No: 894185
  2. Yazar: MELAK SAMEER ABBAS ALNUAIMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkçenin öğretiminde ders kitapları, hikâyeler, öyküler vb. metinlerin kullanımı önemli araçlardır. Bu noktada dil öğreniminin yeterli karşılık görmesi için hedef dil öğrenicileri için hazırlanan okuma metinlerinin belli başlı ölçekler göz önüne alınarak hazırlanması veya uyarlanması gerekmektedir. Bu ölçütlerin en başında okunabilirlik gelir. Okunabilirlik bir metnin okuyucu tarafından kolay ya da zor anlaşılır olma durumudur. Bu kitapların aynı zamanda öğrenim sürecinde öğrenciyle birlikte öğretmene de kolaylık sağlaması beklenmektedir. Bu noktada çalışmanın amacı Irak'ta öğrenim gören öğrencilerin kitaplarındaki metinlerin okunabilirlik durumunu ortaya koymaktadır. Ateşman (1997) ve Çetinkaya-Uzun (2010) okunabilirlik formülleri kullanılarak Ortaokul 7. 8. ve 9. sınıf Türkçe Ders Kitaplarındaki toplam 58 okuma metninin hece, kelime ve cümle sayıları, kelime ve cümle uzunlukları tespit edilmiş ve elde edilen bulgular söz konusu formüllerdeki yerlerine yazılarak metinlerin okunabilirlik değerleri hesaplanmıştır. Metinlerin genel olarak“kolay”ve“eğitsel”düzeylerinde olduğu görülmüştür. Ancak özellikle 7. Sınıf Türkçe ders kitabındaki metinlerin kolay ve öğrencilerin sınıf seviyesine uygun olmadığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlardan hareketle önerilerde bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Texts such as textbooks, stories, narratives, etc., are essential in teaching Turkish. At this point, reading texts for target language learners should be prepared or adapted by considering specific criteria for language learning to be adequately rewarded. The most important of these criteria is readability. Readability is the ease or difficulty of reading a text by the reader. These books are also expected to provide convenience for the teacher and student in learning. This study aims to reveal the readability of the texts in the books of students studying in Iraq. Using the readability formulas of Ateşman (1997) and Çetinkaya-Uzun (2010), the number of syllables, words, and sentences, word and sentence lengths of a total of 58 reading texts in the 7th, 8th, and 9th-grade Turkish Textbooks of Secondary School were determined and the readability values of the texts were calculated by writing the findings obtained in the said formulas. It was observed that the texts were generally at“easy”and“educational”levels. However, it was observed that the texts in the 7th-grade Turkish textbook were not easy and suitable for the student's grade level. Suggestions were made based on the results obtained.