Picture bulanık çok kriterli karar verme yönteminin kurumsal kaynak planlama yazılımı seçiminde kullanılması
The picture fuzzy multi-criteria decision-making method in enterprise resource planning software selection
  1. Tez No: 894204
  2. Yazar: CEMİLE DOĞRULUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHULLAH GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kurumsal Kaynak Planlama (KKP) yazılımı, finans, insan kaynakları, satış ve üretim gibi temel işlevleri yönetmek için tasarlanmış entegre bir uygulama paketidir. KKP sistemleri, farklı şirket boyutları ve endüstrilere göre uyarlanmıştır, ancak etkili bir KKP yazılımı, bir işletmenin tüm yönlerini ele almalı, esnek olmalı ve her büyüklükteki organizasyona uyum sağlamalıdır. Mevcut birçok KKP çözümü arasında, doğru olanı seçmek için titiz ve metodik bir yaklaşım gerekmektedir. KKP seçiminin kritik doğası göz önüne alındığında, bu makale mevcut literatürdeki KKP seçim yöntemlerini gözden geçirmeyi ve yeni bir metodoloji önermeyi amaçlamaktadır. İş ortamının karmaşıklığı ve KKP sistemlerinin çeşitliliği nedeniyle, bir KKP sistemi seçmek karmaşık ve zaman alıcı bir süreçtir. KKP alternatifleri birden fazla kriter kullanılarak değerlendirilmelidir, bu da seçim sürecini çok kriterli karar verme (ÇKKV) problemi haline getirir. Picture Bulanık Küme (PBK), özellikle klasik ve sezgisel bulanık kümeler tarafından kolayca ele alınamayan belirsizliklerin olduğu durumlarda, gerçek hayattaki sorunları ele almak için etkili bir araçtır. Bu çalışma, PBK'nin ÇKKV teknikleri ile entegrasyonunun bilimsel, kolay uygulanabilir olduğunu ve KKP seçiminde bulanık ortamlarda grup karar verme (GKV) süreçlerini kolaylaştırdığını göstermektedir. Çalışma, Kahramanmaraş'taki bir elektrik dağıtım şirketinde KKP yazılımı seçimi için bir vaka çalışması sunmaktadır. Yazar, çeşitli KKP yazılım seçeneklerini değerlendirmek için GKV altında PBK ÇKKV yöntemini, Karar Verme Deneyi ve Değerlendirme Laboratuvarı (DEMATEL), Analitik Ağ Süreci (ANP) ve Çok Kriterli Optimizasyon ve Uzlaşma Çözümü (VIKOR) yöntemlerini uygulamıştır. DEMATEL, kriterler arasındaki ilişkileri belirlemek için kullanılmış, ANP ile kriterler ağırlıklandırılmış ve VIKOR ile en uygun KKP yazılımı seçilmiştir. Önerilen metodolojinin geçerliliğini ve güvenilirliğini test etmek için bir duyarlılık analizi yapılmıştır. Vaka çalışmasının bulguları, geliştirilen yaklaşımın yazılım seçimi problemlerini çözmede pratik ve uygun olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın özgünlüğü, literatürde bir ilk olarak, elektrik dağıtım şirketindeki uzman karar vericilerle PBK tabanlı GKV algoritması kullanılarak bir KKP seçim uygulamasının sunulmasına dayanmaktadır. Bu çalışma ayrıca, KKP uygulamasının gerekli olduğu farklı sektörlerdeki karar vericilere en iyi KKP yazılımını seçme konusunda yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning (ERP) software is an integrated suite of applications designed to manage essential business functions, such as finance, human resources, sales, and manufacturing. ERP systems are tailored to different company sizes and industries, but effective ERP software should address all aspects of a business, be flexible, and accommodate organizations of any size. With numerous ERP solutions available, selecting the right one for an organization requires a thorough and methodical approach. Given the critical nature of ERP selection, this paper aims to review existing ERP selection methods in the literature and propose a novel methodology. Due to the complexity of the business environment and the diversity of ERP systems, selecting an ERP system is a complex and time-consuming process. ERP alternatives must be assessed using multiple criteria, making the selection process a multi-criteria decision-making (MCDM) problem. Picture Fuzzy Set (PFS) is an effective tool for addressing uncertainties in real-life problems, particularly when there is ambiguity that cannot be easily handled by classical and intuitionistic fuzzy sets. This study demonstrates that integrating PFS with MCDM techniques is scientific, easy to apply, and facilitates group decision-making (GDM) in fuzzy environments for ERP selection. The study presents a case study of an electricity distribution company in Kahramanmaraş for ERP software selection. The author applied a PFS MCDM method under GDM, incorporating Decision Making Experiment and Evaluation Laboratory (DEMATEL), Analytical Network Process (ANP), and Multi Criteria Optimization and Compromise Solution (VIKOR) methods to evaluate various ERP software options. DEMATEL was used to determine the relationships between criteria, ANP was employed to weight the criteria, and VIKOR was used to select the most suitable ERP software for the electricity distribution company. A sensitivity analysis was conducted to test the validity and reliability of the proposed methodology. The findings from the case study indicate that the developed approach is practical and suitable for solving software selection problems. The originality of this study lies in its presentation of an ERP selection application with expert decision-makers in the electricity distribution company using a PFS-based GDM algorithm, marking a first in the literature. This study will also assist other decision-makers in selecting the best ERP software for different sectors where ERP implementation is required.