The evaluation of internal control system in a private bank in Mogadishu
Mogadişu'daki özel bir bankada iç kontrol sisteminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 894261
  2. Yazar: RAKIA ABDIRAZAK MOHAMUD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERCAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İç kontrol sistemi herhangi bir kurumda genellikle mali tablolara ilişkin olarak taraflara güvenli bilgiler sunmak için uygulanır. Bu çalışma, Mogadişu'daki özel bankaların mali performanslarının likidite, hesap verebilirlik ve raporlama, iç denetim, kontrol faaliyetleri ve kontrol ortamını içeren iç kontrol sisteminden önemli ölçüde etkilendiğini göstermektedir. Bulgular, bankaların iç kontrolleri denetlemek için otomasyon teknolojisini kullandıklarını ve iç kontrol sistemi ile otomasyon teknolojisini arasında pozitif ilişkileri olduğunu vurgulamaktadır. Bunun yanında, diğer departmanlarla da iletişimlerinin iyi olduğu, mevzuat gerekliliklerine ve standartlara uyumun üst düzeyde olduğu ve bankaların iç kontrol sistemi konusunda düzenli çalışan eğitim ve bilinçlendirme programları yürüttükleri de söylenebilir. Son olarak hata, sahtekarlık ve suiistimalleri önlemek için iç kontrol sisteminden önemli derece faydalanıldığı göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Internal controls are usually implemented in an agency to provide an inexpensive degree of guarantee concerning the financial statements. The study shows that financial performance of private banks liquidity, accountability, and reporting are significantly influenced by the internal control system, which includes internal audit, control activities, and a control environment. Findings emphasized that Banks use automation technology to audit internal controls, and they have a good relationship with the internal control system. They also have good communication with other departments, and there is a high level of compliance with regulatory requirements and standards, and the banks have regular employee training and awareness programs about the internal control system, there is highly effective error, fraud, and misconduct prevention, and that the banks use control environment and risk assessment internal control components.