İcra ve İflas Hukukunda menkullerin paraya çevrilmesi
The Realization of the movable things in Execution and Bankrupt Law
  1. Tez No: 89428
  2. Yazar: MİNE ERTURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN PEKCANITEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Bir borç ilişkisinde, borçlu borcunu rızaen ödemezse, alacaklı, borçluya karşı icra takibi yapabilir. Bu takibin, kesinleşmesi üzerine haciz yolu ile takipte borçlunun mallarının haczi ve bu malların paraya çevrilmesi gerekir. Alacaklı, rehin hakkı sahibi alacaklı ise rehin konusu mal paraya çevrilecektir. Menkul kavramına, gayrimenkul niteliğinde olmayan ve tapuya gayrimenkul olarak kaydedilmeyen ayni haklardan başka her türlü mal, hak ve değerler dahildir. İcra hukukunda menkuller kural olarak, açık artırma suretiyle paraya çevrilir. Açık artırmanın tâbi olduğu şartlar, İcra ve İflâs Kanununda (m. 112-121) düzenlenmiştir. Bu düzenlemelere göre; açık artırma ilgililerin menfaatleri dikkate alınarak, ilân edilir (m.114). İlânda belirtilen yer, gün ve saatte birinci artırmada mal, teklifi kanundaki koşullara uygunsa en çok artırana ihale edilir (m. 115). Eğer birinci artırmada kanundaki koşullara uygun teklif ileri sürülmezse ikinci artırma yapılır. İkinci artırmada da kanundaki koşullara uygun olarak en yüksek pey ileri sürene ihale yapılır (m. 116). Eğer bu şekilde bir teklif ileri süren çıkmazsa, satış talebi düşer. Eğer kanundaki koşullara uygun olarak, ihale yapılmış ise alıcı ihale bedelini peşin veya verilen süre içinde ödemek zorundadır. İhale bedeli zamanında ödenmezse, mal yeniden artırmaya çıkarılır (m. 118). Kanunda sayılan belirli durumlarda menkullerin pazarlıkla satışı da mümkündür (m. 11 9). Paraya çevrilmesi özel bir usulü gerektiren mal ve haklar için de tetkik mercii, paraya çevirme ile ilgili olarak gereken tedbiri alacaktır (m. 121). Borçlunun haczedilen alacakları ile ilgili olarak kanun paraya çevirme bakımından satıştan başka bir takım düzenlemelere de gitmiştir (m. 120).İflâs hukukunda da müflisin iflâs masasına giren malları, kural olarak açık artırma suretiyle paraya çevrilir. Ayrıca ikinci alacaklılar toplantısının karan ile menkuller iflâs hukukunda da pazarlık suretiyle satılabilir (m241).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In an obligation relationship, whenever the debtor extinguish his loan willingly, creditor should apply the executive proceedings against the debtor. After the executive proceedings are become final, the debtor's goods should be attached and realized (converted into money) in the execution procedure within the attachment, if the creditor is also a pledgee than at that time the pledge will be realized. Every kind of goods, rights and the other values are in the concept of movable things, besides te real rights which are not real property and can not be registered in the book of real estate registers. In enforcement law, movable things are basicly realized by auction. The conditions applied for auctions are regulated (organised) in the Execution and Bankrupt Law at Art. 112-121. According to these articles, the auctions are proclaimed in order to take into consideration of the interested parties' benefits (Art. 114). At the first auction, organised at the place and time shown in the proclamation, goods are delegated to the person who gives the highest the bid (Art. 115). If in the first auction, nobody asserts the bid which should be suitable for the conditions of the auction in the articles, then a second auction will be organised by enforcement office. Still the goods, subject of the realization, will be delegated to the person, gives the highest bid which is also suitable for the conditions in the articles (Art. 116). If no one bids like that, then the abetment of the claim about realization will be occured. After the auction done suitable for the arranged rules, the price of the auction must be paid cash or in given time. Whenever the auction price is not paid on time, another sale by auction is arranged (Art. 118). In some specific cases envisaged in the Enforcement Law, it is possible that movable things should be also realized in the way of sale by bargaining (Art. 119).The Enforcement Court, can take the measures beforehand for the goods and rights that are needed particular procedure to be applied (Art. 121). In the case of the subject of the attachment is debtor's credits, also some other regulations are arranged other than sale in the law of enforcement (Art. 120). In the law of Bankrupt, the goods in the bankrupt's estate are realized as a rule by auction. In addition, movable things should also be realized by bargaining in Bankrupt Law according to the decision given by the second meeting of the creditors.