Değişim yönetiminde örgüt kültürü üzerine bankacılık sektöründe bir araştırma
A Research about organizational culture in change management application to banking sector
  1. Tez No: 89427
  2. Yazar: AYLİN ÜNAL GÜLGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUREL ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Günümüzde önemli boyutlara ulaşan ekonomik, teknolojik ve toplumsal değişimlerden örgütlerde önemli ölçüde etkilenmekle, artık klasik yönelim tekniklerini bir yana bırakarak değişimi yönelmektedirler. Örgütler herşeyden de önce insanlar tarafından oluşturulan küçük birer toplum örnekleri olarak düşünüldüğünde ise, dünyadaki farklı toplum ve kültürlere benzer biçimde, örgütlerin de farklı kültürlere sahip olduğu sahip olduğu bir gerçektir. Bu nedenle de örgütlerde, değişim ve yönetimi sürecinde örgüt kültürlerini de incelemek gerekmekledir. Çalışmada bu perspektiften örgütsel değişim, performans ve verimlilik gibi kavramlar açısından değil, örgüt kültürünü oluşturan değerler, semboller ve varsayımlar açısından değerlendirilmiştir. Çalışma dört temel bölümden oluşmakladır. Bilinci bölümde değişim ve yönetimi, ikinci bölümde örgüt kültürü kavramları açıklanırken, üçüncü bölümde de örgüt kültürü değişimine ilişkin görüşlerle birlikte, değişim yönetimi ve örgüt kültürü etkileşimi incelenmiştir. Dördüncü bölüm de ise bütüncül bir yaklaşımla ve nitel yönetmelerle değişim ve örgüt kültürü etkileşiminin, bir banka örgütünde, geliştirilen bir model ile analiz edilmesi yer almaktadır. Bu analizlerden ortaya çıkan sonuç, toplumsal, ekonomik ve teknolojik değişimlerin örgütleri önemli ölçüde etkilediği ve bu süreçte örgüt kültürünün de değişime uğradığı yönündedir. KDBDL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organizations are considerably effected from economic, technological and social developments which has reached significant dimensions in our days; and they are administer the change bv leaving the traditional management techniques aside. First of all, if organizations are considered as little patterns of societies created by humans, it is a fact that the organizations also has different cultures in the same manner of different societies and cultures in the world. In the study, through this perspective, organizational change has been evaluated by the values and symbols which are constitute organizational culture, but not by such concepts as performance and efficiency. The study is consisted by four sections. While change and its administration has been explained in the firs section, the influence between change and organizational culture to each other has been studied, together with theories about changes in organizational culture. In the fourth section, the influence between change and organizational culture, has been analyzed by a total approach and qualitative methods in a banking organization through developing a model. The result emerged from these analysis is in the direction that social, economical and technological developments are influence organizations considerably and, at the same time, organizational culture developes in this process. vi