İnfluencer pazarlama uygulamalarında İstanbul'da yaşayan tüketiciler ile Berlin'de yaşayan tüketicilerin satın alma tutumlarını etkileyen faktörler
Factors affecting the buying attitudes of consumers living in Istanbul and consumers living in berlin in influencer marketing practices
- Tez No: 894291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Teknolojinin sürekli gelişimi ve internetin giderek artan erişilebilirliği, internet kullanımının hem miktarını hem de çeşitliliğini büyük ölçüde artırmıştır. Bu bağlamda, bazı bireylerin sosyal medya platformlarında oldukça aktif olmaları ve bu platformları sıkça kullanmaları dikkat çekmektedir. Bu kullanıcılar, sosyal medya araçlarını tutkuyla takip eder ve bu platformlarda etkin bir şekilde yer alarak tatmin olmaya çalışırlar. Hızla gelişen internet teknolojileri sayesinde sosyal medya, günümüzde en etkili iletişim araçlarından biri olarak öne çıkmıştır. Pazarlamacılar, geleneksel pazarlama yöntemleri yerine teknolojinin kullanıldığı dijital kanallar aracılığıyla pazarlama faaliyetlerini yürütmeye başlamışlardır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet kullanım oranları da artmıştır. Markalar pazarlama faaliyetlerini internet kanalı üzerinden yürütmeye başladılar. Dijital pazarlama faaliyetleri olarak adlandırılan bu kanallar, diğer pazarlama faaliyetlerine göre maliyet avantajı sunmaktadır. Bu nedenle şirketler markaları yönetmek için dijital pazarlama kanallarını kullanmaya başlamışlardır. Dijital kanalların kullanılmasıyla birlikte tüketicide marka algısı da değişmiştir. Markalar, mal ve hizmetlerin anlamını yitirmiş ve insanlar için bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Yoğun rekabet ortamı nedeniyle markalar, kendilerini rakiplerinden farklı kılmak için bazı faaliyetler göstermeye başlamışlardır. Bu noktada markalar, dijital platformlar üzerinden müşterilerine ulaşarak marka bilinirliğini artırmayı hedeflemektedir Dijital pazarlama alanında kullanılan teknikler, marka bilinirliğini artırmada oldukça etkili yöntemler arasında yer alır. Bu teknikler arasında web siteleri, arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru pazarlaması (SEM), sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması, viral pazarlama, mobil pazarlama, görüntülü reklamcılık, affiliate pazarlama ve içerik pazarlaması gibi yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler, dijital dünyada markaların görünürlüğünü ve etkileşimini maksimize etme konusunda kritik rol oynar. Günümüzde, geleneksel pazarlama yöntemleri pek çok alanda yetersiz kalmakta ve işletmelere yeterince değer sunamamaktadır. İnternetin yaygınlaşması ve sosyal medya kullanıcılarının sürekli artması, şirketlere reklam ve pazarlama faaliyetlerini genişletme konusunda yeni olanaklar sunmaktadır. Sosyal medya platformları, işletmelerin mevcut müşterileriyle etkileşimde bulunmalarını ve yeni potansiyel müşterilere ulaşmalarını kolaylaştırır. Bu platformlar, dijital pazarlama ve iletişim stratejilerini uygulamak için şirketlere büyük avantajlar sağlar. Özellikle, şirketler sosyal medya üzerinde geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla daha düşük maliyetlerle daha geniş kitlelere ulaşabilme fırsatı bulmaktadır. Araştırmanın sonuçları, Berlin ve İstanbul'daki influencer pazarlama uygulamalarına yönelik tüketici eğilimlerinin demografik, sosyal ve kültürel farklılıklarla şekillendiğini göstermektedir. Berlin'deki katılımcıların sosyal medya kullanım sürelerinin daha uzun olması ve influencer'lara daha yüksek ilgi göstermeleri, şehrin dijital medya ile daha yoğun etkileşim içinde olduğunu ortaya koymaktadır. İstanbul'da ise daha genç bir nüfusun etkisiyle sosyal medya kullanımının yaygın olduğu, ancak kullanım süresinin daha kısa olduğu gözlemlenmiştir. Berlin'deki katılımcıların daha yüksek eğitim seviyelerine ve gelir düzeylerine sahip olmaları, influencer'ların etkisini daha güçlü kılarken, İstanbul'daki kullanıcıların genç ve dinamik yapısı, sosyal medya trendlerini hızlıca benimsemelerine olanak tanımaktadır. Özellikle Instagram ve YouTube platformları her iki şehirde de popüler olsa da, Berlin'deki kullanıcılar bu platformlarda daha yoğun içerik tüketirken, İstanbul'daki kullanıcılar Twitter ve LinkedIn gibi platformlarda daha fazla etkileşim göstermektedir. Sonuç olarak, Berlin ve İstanbul'daki influencer pazarlama eğilimleri, her iki şehrin sosyal medya kullanım alışkanlıkları, demografik yapıları ve kültürel farklılıkları ile doğrudan bağlantılıdır. İleri araştırmalarda, bu farklılıkların işletmelerin pazarlama stratejilerine nasıl entegre edilebileceği ve influencer pazarlamasının daha etkili bir şekilde nasıl kullanılabileceği üzerinde durulabilir. Ayrıca, sosyal medya platformlarına yönelik farklı şehirlerdeki kullanıcı alışkanlıklarının daha ayrıntılı incelenmesi, işletmelere hedef kitlenin daha iyi analiz edilmesi konusunda yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The continuous advancement of technology and the increasing accessibility of the internet have significantly boosted both the amount and diversity of internet usage. In this context, it is noticeable that some individuals are highly active on social media platforms and use these platforms frequently. These users passionately follow social media tools and actively participate on these platforms to achieve satisfaction. Thanks to rapidly developing internet technologies, social media has emerged as one of the most effective communication tools today. Marketers have begun to conduct their marketing activities through digital channels, utilizing technology instead of traditional marketing methods. As technology has advanced, internet usage rates have also increased. Brands have started to carry out their marketing activities via internet channels. These channels, known as digital marketing activities, offer a cost advantage over other marketing methods. Consequently, companies have begun to use digital marketing channels to manage their brands. With the use of digital channels, consumer perceptions of brands have also changed. Brands have become a lifestyle for people, transcending their original meaning of goods and services. Due to intense competition, brands have begun to engage in activities to differentiate themselves from their competitors. At this point, brands aim to increase brand awareness by reaching their customers through digital platforms. The techniques used in the field of digital marketing are among the most effective methods for increasing brand awareness. These techniques include websites, search engine optimization, search engine marketing, social media marketing, email marketing, viral marketing, mobile marketing, display advertising, affiliate marketing, and content marketing. These methods play a critical role in maximizing the visibility and engagement of brands in the digital world. Today, traditional marketing methods often fall short in many areas and fail to provide sufficient value to businesses. The proliferation of the internet and the continuous increase in social media users provide new opportunities for companies to expand their advertising and marketing activities. Social media platforms facilitate interactions between businesses and their current customers and make it easier to reach new potential customers. These platforms provide significant advantages for companies to implement digital marketing and communication strategies. Especially, companies can reach broader audiences at lower costs on social media compared to traditional marketing methods. The results of the research indicate that consumer tendencies towards influencer marketing practices in Berlin and Istanbul are shaped by demographic, social, and cultural differences. The longer social media usage times and higher interest in influencers among participants in Berlin suggest that the city is more intensely engaged with digital media. In Istanbul, on the other hand, social media usage is widespread due to the younger population, but the duration of usage is observed to be shorter. The higher education and income levels of participants in Berlin make the influence of influencers stronger, while the young and dynamic structure of users in Istanbul allows them to quickly adopt social media trends. Although Instagram and YouTube are popular in both cities, users in Berlin consume content more intensively on these platforms, while users in Istanbul engage more with platforms like Twitter and LinkedIn. In conclusion, influencer marketing trends in Berlin and Istanbul are directly linked to the social media usage habits, demographic structures, and cultural differences of the two cities. Future research could focus on how these differences can be integrated into businesses' marketing strategies and how influencer marketing can be used more effectively. Additionally, a more detailed examination of user habits across different cities' social media platforms could help businesses better analyze their target audiences.