Yaya trafiğine maruz kalan mağmatik ve karbonat kökenli doğaltaşlarda Avrupa (EN) ve Amerikan (ASTM) aşınma dayanımı standardı deneylerinin karşılaştırılması
Comparison of European (EN) and American (ASTM) abrasion resistance test standards on natural stones of magmatic and carbonate origin subjected to foot traffic
  1. Tez No: 894360
  2. Yazar: ALİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SEDAT BÜYÜKSAĞİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, magmatik kökenli doğaltaşlar ile karbonat kökenli doğaltaşlarda kayaçların aşınma dayanımlarını saptamaya yarayan Avrupa Birliği (EN) ve Amerikan (ASTM) standartları karşılaştırılmıştır. Özellikle doğaltaşların döşenme yerlerinde yayaların ve tekerlekli araçların sürtünmesi sonucunda oluşacak aşınma miktarı, doğaltaşlarının ömürlerini tahmin etmede ve kullanılıp kullanılmamasına karar vermede önemli kriterlerdendir. Bu tez çalışmasında, bazı magmatik kökenli sert taş ile karbonat kökenli (kireçtaşı, mermer, traverten) taşlar üzerinde EN 14157 ile ASTM C241 Aşınma Dayanımı Tayini standart test yöntemleri uygulanarak elde edilen sonuçlar arasındaki korelasyonlar saptanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, her iki ayrı standart test yöntemi arasında yüksek korelasyonlu ters ilişki olduğu saptanmıştır. ASTM veya EN standart aşındırma deney yöntemindeki bir sonucun, diğer standart test yöntemi sonucuna dönüştürülmesi için bir eşitlik önerisi getirilmiştir. Bu yolla; yeniden numune hazırlamak ve deney yapmak için gereksiz zaman ve maliyet kayıpları önlenmiş, kullanıcıların zemin kaplaması için doğaltaş seçmelerinde daha çabuk ve doğru karar almalarına yardımcı olunacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, European Union (EN) and American (ASTM) standards, which are used to determine the abrasion resistance of rocks in igneous origin and carbonate origin natural stones, were compared. The amount of wear that will occur as a result of the friction of pedestrians and wheeled vehicles, especially in the floor covering areas of natural stones, is an important criterion in estimating the life of natural stones and in deciding whether to use them or not. In this thesis, the correlation between the results obtained by applying TS-EN 14157 and ASTM C241 Abrasion Resistance Determination standard test methods on some igneous stones and carbonate origin stones (limestone, marble, travertine) was tried to be determined. As a result, a highly correlated inverse relationship was found between the two standard test methods. In this way, an equation proposal is introduced for converting a result in any standard test method to the result of another standard test method.