Falih Rıfkı Atay'ın Hakimiyeti Milliye (Ulus) gazatesindeki (1924-1952) yazıları üzerinde bir inceleme
A Study upon the writtings of Falih Rıfkı Atay published Hakimiyeti Milliye (Ulus) newspapaer in the year (1924 thru 1952)
  1. Tez No: 89437
  2. Yazar: CANAN ÖNDERIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 444
Özet
ÖZET Falih Rıfkı, Meşrutiyet ve Cumhuriyet yıllarında yazmış olduğu yazı larıyla modern Türkiye'nin kuruluşuna ışık tutmuş bir sanatçımızdır. Edebiyatı mızda anı ve gezi dalındaki eserleriyle seçkin bir yer edinmiştir. Atatürk'ün ya kın çevresinde yer almış olması nedeniyle“Çankaya”adlı eseri başa olmak üzere, diğer eserleri de tarihsel bir değer taşır. Yazar, Atatürk ilke ve inkılâplarına yürekten destek verir. Özellikle Harf İnkılâbı ve Dilde Sadeleşme sürecinde etkin rol oynar. O dilimizin yabancı etkilerinden arınmış yalın haliyle güzel olduğuna inanır. Sanatı, edebiyatı ve edebî türleri, savunduğu düşünceye hizmet için kullanır. Bu nedenle yazılarında yaşıyan dili seçer ve halkla bütünleşmeye çalışır. Falih Rıfkı, dil ve edebiyat yazılarının yanısıra, güzel sanatlara da (resim, heykel, mimari, müzik, tiyatro) ilgi duyar. Özellikle yeniden kurulan An kara'nın mimari çalışmalarına düşünceleriyle katkıda bulunmuştur. Batıyla bü tünleşme sürecinde resim, müzik, tiyatro çalışmalarına önem verilmesi gerekti ğini vurgulamıştır. Çağdaş bir Türkiye için eğitimin gerekli olduğuna inanan yazar, bu misyonu üstlenecek kurumların iyi çalışmasını ister ve yazılarında dönemin eği tim sorunlarını dile getirir. Falih Rıfkı, sosyal, kültürel ve edebî hayatımızda çağdaş ve Atatürk çü bir yazar olarak yerini alır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Falih Rıfkı who is an our artist, had written during the period of con stitutional government and in the years of republic and enlightened the con struction of the republic of the Modern Turkeywith his writing. He took a distin- duished position in our literaure wih his writings in memorial and itinary fields. Because of being so close to Atatürk. His work entitled Çankaya and this other works have had a great historical value. This writer gives high support to the Atatürk's idea and renovations from the bottom of his heart. He plays an actve role especially in the alphabeti cal renovation and purification of our language. He believes the beautification of the language stripped from foreing effects. He uses the art, literature, and liter ary studies for serving the thoughts he defends. Therefore, in his writings he uses the live language and desires to join with he folks that he lives among them. Falih Rıfkı, besides his writings about language and literature, he affiliat ed with he fine arts (painting, sculpture, architecture, music and theater). Espe- cialy he participated with he construction of New Ankarawih his thoughts. He stressed he importance of painting, music, theater studies in the period of integ- rationwith the West. This writer who believes he necessity and importance education sys tem for the contempray Turkey desires to see this mission be carried out in an outstanding manner by those institution that will undertake the mssion. He also displays the deficiencies and problems of the education system of his time in his writings. Falih Rıfkı, takes his place as a contemporary writer and follower of track of Atatürk our cultural, social and literary life.