TS-EN-ISO 9000 kalite güvence standartlarının büyük ölçekli otel işletmelerinde uygulanması
The Application of TS-EN-ISO 9000 quality assurance standarts for the large scale hotel establishments
  1. Tez No: 89436
  2. Yazar: OSMAN AVŞAR KURGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
^ ÖZET Tüm sektörlerde tüketiciler bilinçli bir satınalma biçimiyle ürünlerde güvenilirlik, kalite ve belirli standartlara uygunluk konusunda beklenti içine girmişlerdir. Pazar yapısı ve tüketicilerin satınalma davranışlarında yaşanan bu değişmeler üçüncü bir tarafın tüketici ve üretici işletmeler arasında bir hakemlik görevi yapması ihtiyacını doğurmuştur. Bu ihtiyaç kalite güvence gereksinimin hızla artmasına yol açmıştır. Böylece işletmeler kalite geliştirme konusunda kalite kontrol anlayışına yönelik olmaktan çok kalitesizliği yaratan hataları önleme anlayışına dayalı bir güvence sistemine doğru yönelmişlerdir. 1987 yılında ISO (Uluslararası Standardizasyon Örgütü) ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi Standartlarını yayınlamıştır. Tüm Avrupa'da ülkeler seriyi farklı isimler altında kabul etmişler, Japonya ve Amerika'da bu seriyi uygulamaya başlamıştır. AT, ISO 9000 serisini EN 29000 olarak kabul etmiş ve topluluk içinde ticaret için bir anahtar olarak görmüştür. Genel kapsamlı hazırlanan ISO 9000 serisi sanayi işletmeleri kadar hizmet işletmeleri açısından da kullanılabilir bir özellik taşımaktadır. Bir çok Avrupa ülkesinde hizmet işletmelerine yönelik olarak ISO 9000 çalışmaları gerçekleştirilmiş ve buna paralel olarak turizm işletmelerinde de bu uygulamalar ortaya konmuştur. İSO'ya bağh komiteler son yıllarda gündemi“Hizmet İşletmelerinde ISO 9000 Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Etkinleştirilmesi”olan birkaç önemli uluslararası toplantı düzenlemiş ve bu konuda önemli kararlar alınmıştır. Ülkemizde toplam kalite yönetimi ve kalite güvence sistemi kuruluşu çalışmaları uzun bir geçmişe sahip değildir. Buna paralel olarak TS-EN-ISO 9000 konusunda turizm işletmelerinde yaşanan deneyimler de oldukça sınırlıdır. Fakat turizm pazarında yaşanan gelişmeler, artan rekabet ve kalitenin önemi bu çalışmaları kaçınılmaz bir zorunluluk olarak gözler önüne sermektedir. Bu nedenle, Türk Standartları Enstitüsüne, turizm işletmelerinde kalite güvence çalışmalarına yönelik olarak destek hizmetlerin sunulması ve özellikle çalışmaların teşviki konusunda önemli görevler düşmektedir. Türk turizm sektörünün gelecek dönemlerde rekabet gücünü koruması kalite konusundaki gündemi titiz biçimde takip etmesi ile mümkün olacaktır. Bu amaçla atılacak en önemli adım turizm işletmelerinin TS-EN-ISO 9000 belgelendirmesini gerçekleştirmesidir. Böylelikle özellikle Avrupa ve diğer uluslararası turizm pazarlarında pazar payını korumak ya da artırmak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The consumers in all sectors expect to get the reliability, quality and convenience to the standards from the products with the conscious attitude of purchasing. Market structure and the changes in the purchasing attitudes of consumers required a third party to take the duty of being a referee between the consumer and the producer companies. This requirement increased the necessity for the quality assurance system. Therefore more than wondering about quality control, the companies acted towards the way to avoid the defects that cause the shortage of quality in the matter of quality development. ISO ( International Standards Organization ) declared ISO 9000 Standards of Quality Assurance System in 1987. All the countries in Europe admitted this serial under different names. Japan and USA started to apply this serial. EC admitted ISO 9000 serial as EN 29000 and considered as a key for the trade inside the community. As well as industrial companies, ISO 9000 serial has the characteristic to be used by service companies. ISO 9000 has been applied on many service companies in European countries parallel to this, the similar studies have been realized for tourism companies. The committees of ISO performed international meetings on the subject of“ Widespreading and Activating the ISO 9000 Applications for Service Companies ”and made important decisions. Establishment of Total Quality Management and Quality Assurance System hasn't got a deep background in our country. Besides this, the experience of tourism establishments on TS-EN-ISO 9000 is very limited. But the developments in tourism sector, increasing competition and importance of quality made these studies necessary. For this reason, Institute of Turkish Standards must play an important role in supporting these studies for developing quality assurance efforts in tourism establishments. It is possible for the tourism sector to keep its competitive power by only following up the agenda of quality in near future. The most important step on this issue is the realization of certification of TS-EN-ISO 9000 for tourism companies. Consequently, it will be possible for them to keep or increase their market share in the European and other international markets. n