Tiroidektomi operasyonu geçirmiş hastalarda kronik ağrının anket ile değerlendirilmesi
Evaluation of chronic pain with a questionnaire in patients who have undergone thyroidectomy
  1. Tez No: 894373
  2. Yazar: PARVIN HAJIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN ERHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamızda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'nda tiroidektomi operasyonu geçiren olgularda cerrahi sonrası kronik ağrı (CSKA) gelişme insidansı ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'nda 28 Mayıs 2022 - 28 Mayıs 2023 tarihleri arasında genel anestezi altında tiroidektomi operasyonu geçiren 141 olgu prospektif olarak incelenmiştir. Olgulara operasyondan sonra 2., 3. ve 6. aylarda telefon ile ulaşılarak bu süreçteki ağrı varlığı ve özellikleri ağrı sorgulama formu üzerinden değerlendirilmiştir. 141 olgudan 108 olgu (84 K / 24 E) çalışmayı tamamlamış ( % 76,6) ve değerlendirilmeye alınmıştır. 79 olgu (%73,1) tiroid ca,25 olgu (% 23,1) multinodular guatr,4 olgu (%3,7) Graves tanısı nedeniyle tiroidektomi geçirmiştir.106 olgu (%98,1) total, 2 olgu (%1,9) parsiyel tiroidektomi olmuştur.Olguların postoperatif dönemdeki ağrı sorgulamalarında 2. ayda 51 olgu (%47,2), 3.ayda 49 olgu (%45,4), 6.ayda 13 olgu (%12) devam eden ağrılarının olduğunu bildirmiştir. Bildirilen ağrı şiddeti 2.ay kontrolünde 18 olguda (%35,3) hafif 29 olguda (%56,9) orta, 4 olguda (%7,8) şiddetli bulunmuştur. 3.ay kontrolünde 24 olgu (%49) hafif, 21 olgu (%42,9) orta, 3 olgu (%6,1) şiddetli ağrı yakınması tariflemiş, 6.ay ağrı kontrolünde ise 8 olgu (%61,5) hafif, 5 olgu (%38,5) orta şiddette ağrıdan yakınmıştır. CSKA insidansı 3.ayda %45,4 iken 6.ayda %12'ye gerilemiştir.2.ayda 5 olguda(%9,8) ağrı nedeniyle tedavi gereksinimi görülmüş ancak sonrakı izlemlerinde tedavi gereksinimi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to evaluate the incidence and clinical characteristics of post-surgical chronic pain (CPSP) development in patients who underwent thyroidectomy at Department of General Surgery, Ege University Faculty of Medicine. 141 patients who underwent thyroidectomy under general anesthesia between 28 May 2022 and 28 May 2023 at Ege University Faculty of Medicine, Department of General Surgery were prospectively evaluated. Patients were contacted by phone in the 2nd, 3rd and 6th months after the operation, and the presence and characteristics of pain during this period were evaluated using the pain questionnaire form. 108 patients (84 F / 24 M) of the 141 total cases completed the study (76.6%) and were evaluated. The indication for the thyroidectomy was thyroid cancer in 79 cases (73.1%), multinodular goiter in 25 cases (23.1%), Graves' disease in 4 cases (3.7%) and 106 cases (98.1%) had total, 2 cases (% 1.9) had a partial thyroidectomy. When the patients were questioned about pain in the postoperative period, 51 cases (47.2%) reported ongoing pain in the 2nd month, 49 cases (45.4%) in the 3rd month, and 13 cases (12%) in the 6th month. Reported pain severity was found to be mild in 18 patients (35.3%), moderate in 29 patients (56.9%), and severe in 4 patients (7.8%) at the 2-month follow-up. At the 3-month follow-up, 24 patients (49%) reported mild pain, 21 patients (42.9%) reported moderate pain, 3 patients (6.1%) reported severe pain, and at the 6-month pain control, 8 patients (61.5%) reported mild pain, 5 patients (38.5%) complained of moderate pain nobody reported severe pain. While the incidence of CPSP was 45.4% in the 3rd month, it decreased to 12% in the 6th month. In the 2nd month, 5 cases (9.8%) required treatment due to pain, but no treatment was required in the subsequent follow-up.