Standart hemodinamik monitorizasyon yanında perfüzyon indeksi (Pİ) ve pletismografi değişkenlik indeksinin (PVİ) güvenilirliğinde hipoterminin etkisi
Standart hemodinamik monitorizasyon yanında perfüzyon indeksi (PI) ve pletismografi değişkenlik indeksinin (PVI) güvenilirliğinde hipoterminin etkisi
- Tez No: 894374
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ULUKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Genel anestezi altında cerrahi geçiren bir hastada, kan basıncı, vücuttaki sistemik veya lokal kompleks mekanizmalardan etkilenmektedir. Kan basıncı ile periferik perfüzyon göstergesi olarak sunulan Pİ ve PVİ ile arasındaki ilişki, perioperatif dönemde yeterince değerlendirilmemiştir. Ayrıca, periferik hipotermiye bağlı vazokonstrüksiyonun, Pİ ve PVİ ile hemodinamik değişkenler arasındaki ilişkiyi ne kadar etkilediği belli değildir. Bu nedenle, çalışmamızda, periferik hipotermi önlendiği zaman, Pİ ve PVİ'nin hemodinamik parametrelerdeki değişikliklerle ne kadar uyumlu olduğunu değerlendirmek amaçlanmıştır. METOD: Randomize kontrollü, deneysel bu çalışmada, elektif opere edilen 61 yetişkin hasta, bir eline periferik ısıtma yapılan (n=31) ve yapılmayan (n=30) olarak iki gruba ayrıldı. 90 dakika boyunca belli dönemlerde parmak probundan izlenen Pİ ve PVİ değerleri, hemodinamik, santral ve periferik sıcaklık verileri hem grup içi hem de gruplar arası karşılaştırıldı. Pİ ve PVİ diğer parametrelerle ilişkilendirildi. BULGULAR: İki grup yaş, boy, cinsiyet, vücut ağırlığı, operasyon tipi ve süreleri, verilen sıvı miktarı, başlangıç Pİ ve PVİ değeri ve periferik vücut sıcaklığı bakımından benzerdi. Her bir grup kendi içinde, 90 dakika boyunca KAH, SAB, DAB, OAB, periferik ve santral sıcaklıkları ve Pİ anlamlı değişim gösterdi. Gruplar arası karşılaştırmada, ısıtılan grupta SAB 15. dakikada; periferik sıcaklık tüm dönemlerde; santral sıcaklık 5., 20. ve 60. dakikada; PI ise 1. ve 90.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In a patient undergoing surgery under general anesthesia, blood pressure is affected by systemic or local complex mechanisms in the body. The relationship between blood pressure and PI and PVI, which are presented as indicators of peripheral perfusion, has not been adequately evaluated in the perioperative period. Additionally, it is unclear to what extent vasoconstriction due to peripheral hypothermia affects the relationship between PI and PVI and hemodynamic variables. Therefore, our study aimed to evaluate how compatible PI and PVI are with changes in hemodynamic parameters when peripheral hypothermia is prevented. METHOD: In this randomized controlled, experimental study, 61 adult patients who underwent elective surgery were divided into two groups: those with peripheral heating of one hand (n=31) and those without (n=30). PI and PVI values, hemodynamics, central and peripheral temperature data monitored from the finger probe at certain periods for 90 minutes were compared both within and between groups. PI and PVI were associated with other parameters. RESULTS: The two groups were similar in terms of age, height, gender, body weight, operation type and duration, amount of fluid administered, initial PI and PVI values, and peripheral body temperature. Within each group, HR, SAB, DAB, MAP, peripheral and central temperatures and PI showed significant changes during 90 minutes.