Pinus brutia Ten.'da, Tomicus destruens Woll.'in (Coleoptera: Scolytınae) varlığı ve fungal toplulukları ile ilişkisi
Presence of Tomicus destruens Woll. (Coleoptera: Scolytinae) and its relationship with fungal communities in Pinus brutia Ten.
  1. Tez No: 894382
  2. Yazar: GULNAR ASHYROVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRÇAY KIVANÇ AKYILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ REFİKA CEYDA BERAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışma kapsamında, Denizli Orman İşletme Müdürlüğü, Çivril Orman İşletme Şefliği, 216 no'lu Kızılçam Tohum Bahçesi'nde böcek-fungus-ağaç ilişkisi çalışılmıştır. İzleme çalışmaları, Tomicus destruens'in yaşam döngüsü dikkate alınarak 2022 Eylül - 2023 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Yapılan izolasyonlar sonucunda 84 fungal izolat elde edilmiştir. Ezme ve yürütme olmak üzere iki farklı izolat elde etme yöntemi arasında p = 0,037 seviyesinde anlamlı fark tespit edilmiştir. Her taksondan temsili izolatlar, DNA izolasyonuna ve ardından ITS (Internal Transcribed Spacer) gen bölgesinin Polimeraz Zincir Reaksiyonuna tabi tutulmuştur. Bu izolatlardan hepsi Ascomycota şubesinden olmak üzere, 11 familyaya ait (Apiosporaceae, Aspergillaceae, Cladosporiaceae, Cordycipitaceae, Didymellaceae, Dothioraceae, Nectriaceae, Pleosporaceae, Saccotheciaceae, Sarocladiaceae, Stachybotryaceae) 14 farklı fungus taksonu tespit edilmiştir. Bu fungusların 9'u (Cladosporium sp., Aureobasidium sp., Penicillium sp., Lecanicillium sp., Fusarium sp., Sarocladium sp., Albifimbria sp., Alternia sp, Arthrinium sp.) cins seviyesinde, 5 tanesi (Sydowia polyspora, Aureobasidium pullulans, Aspergillus niger, Epicoccum layuense, Alternaria alternata) tür seviyesinde teşhis edilmiştir. Bunlar içerisinden Lecanicillium sp., T. destruens için ilk kez rapor edilen entomopatojendir. En yaygın taksonlar sırasıyla; Penicillium sp. (%18,60), Sarocladium sp. (%13,95) ve Sydowia polyspora (%11,63) olarak belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada Fungus türlerinin seyreltme derecelerine göre varlık/yokluk durumları incelenmiş ve tür zenginliği Shannon-Weiner çeşitlilik indeksi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma, orman ekosistemlerinin korunması ve biyolojik çeşitliliğin sürdürülebilir yönetimi için temel veriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the insect-fungus-tree relationship was investigated in the 216th Red Pine Seed Orchard of the Denizli Forestry Directorate, Çivril Forest Management Chief. Monitoring studies were carried out between September 2022 and June 2023, taking into account the life cycle of Tomicus destruens. As a result of the isolations, 84 fungal isolates were obtained. A significant difference was found between the two different isolation methods, grinding and walking, at the level of p = 0.037. Representative isolates from each taxon were subjected to DNA isolation and then to Polymerase Chain Reaction of the ITS (Internal Transcribed Spacer) gene region. Fourteen different fungal taxa belonging to 11 families (Apiosporaceae, Aspergillaceae, Cladosporiaceae, Cordycipitaceae, Didymellaceae, Dothioraceae, Nectriaceae, Pleosporaceae, Saccotheciaceae, Sarocladiaceae, Stachybotryaceae), all from the Ascomycota phylum, were identified. Nine of these fungi (Cladosporium sp., Aureobasidium sp., Penicillium sp., Lecanicillium sp., Fusarium sp., Sarocladium sp., Albifimbria sp., Alternaria sp, Arthrinium sp.) were identified at the genus level, and five (Sydowia polyspora, Aureobasidium pullulans, Aspergillus niger, Epicoccum layuense, Alternaria alternata) at the species level. Among these, Lecanicillium sp. is the first reported entomopathogen for T. destruens. The most common taxa were determined as Penicillium sp. (18.60%), Sarocladium sp. (13.95%), and Sydowia polyspora (11.63%). Additionally, the presence/absence of fungal species was examined according to their dilution levels, and species richness was determined using the Shannon-Weiner diversity index. The study provides fundamental data for the conservation of forest ecosystems and the sustainable management of biological diversity.