Kürt gazeteciliğinde şiir eleştirisinin yansıması: Bir örnek olarak Çawder eleştirisi
تێزى دکتۆرا چاودێر بە نمونە ەنگدانەوەى ڕەخنەى شیعر لە ڕۆژنامەگەریى کوردیدا، ڕەخنەى
- Tez No: 894381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEMIN OMAR AHMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kürt Gazeteciliğinde ġiir Eleştirisinin Yansıması: Bir Örnek Olarak Çawder Eleştirisi" başlıklı bu tez، 2005'ten 2012'ye kadar Çawder gazetesinin ekinde yayınlanan makalelerin eleştirel bir şekilde yeniden okunmasını sağlar. Eksiklikleri belirlemek ve çözümler sunmak amacıyla bu makalelerdeki çeşitli eleştirel yaklaşımları inceler. Çalışma iki düzeyde işlev görür: eleştirideki çözülmemiş sorunları belirler ve bunlara değinirken، aynı zamanda bu tür edebi eleĢtirinin merkezinde yer alan zorlukları çözmek için çalışır. Konu Kürt edebiyat araştırmalarında önemli bir öneme sahiptir ancak sınırlı akademik ilgi görmüştür. Bu tez Kürt gazeteciliğinde Ģiir eleĢtirisinin geliĢimini vurgulamayı ve eleĢtirel okullar ve ilkeler tarafından yönlendirilen Ģiir incelemeleri ve koleksiyonlarının değerlendirilmesi yoluyla Kürt edebiyat eleĢtirisinin seviyesini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Betimleyici ve analitik yöntemlere ek olarak çalıĢma boyunca birkaç baĢka araĢtırma yaklaĢımı kullanılmıĢtır. AraĢtırmanın kapsamı belirtilen dönemde yayınlanmıĢ 42 Ģiir eleĢtirisi makalesine odaklanmaktadır. Tez bir giriĢle baĢlar ardından üç bölüm bir sonuç bir kaynak listesi ve bir özet gelir. Ġlk bölüm altı temel konuya ayrılmıĢ Ģiire özel bir odaklanma ile edebiyatın genel bir tartıĢmasını sunar. Ġkinci bölüm Ģiir ve edebiyat araĢtırmalarına önemli katkılarda bulunan bir dizi gazeteyi inceleyerek gazeteciliğin edebi geliĢimdeki rolünü ele alır. Üçüncü bölüm Çawder gazetesinin ayrıntılı bir çalıĢmasını sunar ve Ģiirle ilgili makalelerini tarihsel sosyal, psikolojik, yapılandırmacı, feminist, hermeneutic, sembolik, sanatsal ve özeleĢtirel yaklaĢımlar dahil olmak üzere çeĢitli eleĢtirel çerçeveler aracılığıyla analiz eder. ÇalıĢma incelenen makalelerden yirmisinin belirli bir eleĢtirel okul veya ilkeye bağlılıktan yoksun olduğu kalan yirmi ikisinin ise çeĢitli yaklaĢımlarda uzmanlık gösteren eleĢtirel teorilerle bilinçli bir etkileĢimi yansıttığı sonucuna varmıĢtır.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled“The Reflection of Poetry Criticism in Kurdish Journalism: Chawder Criticism as an Example”provides a critical re-reading of articles published in the appendix of the Chawder newspaper from 2005 to 2012. It explores various critical approaches within these articles with the aim of identifying shortcomings and offering solutions. The study functions on two levels: it identifies unresolved issues in criticism and addresses them while also working to solve challenges that are central to this type of literary criticism. The topic is of considerable importance in Kurdish literary research yet it has received limited scholarly attention. This thesis seeks to highlight the development of poetry criticism in Kurdish journalism and assess the level of Kurdish literary criticism through the evaluation of poetry reviews and collections guided by critical schools and principles. In addition to descriptive and analytical methods several other research approaches have been employed throughout the study. The scope of the research focuses on 42 poetry criticism articles published within the designated period. The thesis opens with an introduction followed by three chapters a conclusion a list of sources and an abstract. The first chapter provides a general discussion of literature with a specific focus on poetry divided into six key topics. The second chapter addresses the role of journalism in literary development examining a number of newspapers that have made notable contributions to poetry and literary research. The third chapter offers a detailed study of the Chawder newspaper analyzing its poetry-related articles through various critical frameworks، including historical, social, psychological constructivist, feminist , hermeneutic, symbolic, artistic and self-critical approaches. The study concludes that twenty of the reviewed articles lacked adherence to any specific critical school or principle while the remaining twenty-two reflected deliberate engagement with critical theories demonstrating expertise in various approaches.