İstanbul'da çalışan hemşirelerin 6 Şubat depremi sonrası psikolojik dayanıklılıklarının belirlenmesi
Determination of psychological resilience of nurses working in istanbul after the February 6 earthquake
  1. Tez No: 894386
  2. Yazar: SİBEL PAŞAOĞLU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN AYCANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma İstanbul'da çalışan hemşirelerin 6 Şubat depremi sonrası psikolojik dayanıklılıklarının belirlenmesi amacıyla, tanımlayıcı tipte bir çalışma olarak yapıldı. Araştırma evrenini İstanbul'da kamu ve özel sağlık kuruluşlarında aktif olarak çalışan 35.067 hemşire, örneklemini ise Temmuz-Eylül 2023 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden 400 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri Google Forms aracılığıyla oluşturulan Demografik Tanıtım Formu ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ) kullanılarak çevirim içi anket yolu ile gönüllü olan hemşirelerin onamları alınarak tamamlandı. Elde edilen veriler sonucunda, hemşirelerin Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği puan ortalaması 125,29 olarak bulundu. Deprem nedeniyle birinci derece yakınını kaybedenlerin ve deprem olması ile ilgili korku düzeyini hiç korkmuyorum olarak ifade edenlerin psikolojik dayanıklılıkları anlamlı derecede yüksek bulundu. Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeğinin alt boyut sonuçlarında; erkeklerin kadınlara göre gelecek algısının daha yüksek olduğu, lisans mezunu hemşirelerin aile uyumunun lisansüstü mezunlarına göre yüksek olduğu, evli olan hemşirelerin bekarlara göre sosyal yeterliliğin yüksek olduğu, deprem nedeniyle birinci derece yakınını kaybeden hemşirelerin kendilik algısı, gelecek algısı, yapısal stil ve sosyal kaynaklarının anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı. 6 Şubat depremi nedeniyle psikolojik destek almadığını belirten hemşirelerin gelecek algısının yüksek olduğu belirlendi. Sonuç olarak, İstanbul'da görev yapan hemşirelerin deprem ve afet durumlarına karşı psikolojik dayanıklılığın geliştirilmesine yönelik eğitimlerin düzenlenmesi konusunda öneriler geliştirildi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study with the aim of determining the psychological resilience of nurses working in Istanbul after the February 6 earthquake. The universe of the study consisted of 35.067 nurses actively working in public and private healthcare institutions in Istanbul, and the sample comprised of 400 nurses who agreed to participate in the study between July and September 2023. The data of the study were collected through an online survey conducted via Google Forms, utilizing a Demographic Introduction Form and the Psychological Resilience Scale for Adults (PRSA), with the voluntary consent of the nurses. The findings revealed that the average score of nurses on the Psychological Resilience Scale for Adults was found to be 125,29. It was found that the psychological resilience of those who lost their first-degree relatives due to the earthquake and those who expressed no fear at all regarding the earthquake was significantly higher. In terms of the subscale results of the Psychological Resilience Scale for Adults, it was determined that men had a higher perception of the future compared to women, undergraduate nurses had higher family adaptability compared to postgraduate graduates, married nurses had higher social competence compared to singles, and nurses who lost their first-degree relatives due to the earthquake had significantly higher self-perception, future perception, structural style, and social resources. It was also found that nurses who did not seek psychological support due to the February 6 earthquake had a higher perception of the future. In conclusion, recommendations were made for organizing trainings aimed at enhancing the psychological resilience of nurses working in Istanbul to earthquake and disaster situations.