Determination of tRNA-derived fragment content and effects in exosomes released from polarized microglia
Polarize edilmiş mikroglialardan salınan ekzozomlardaki tRNA kökenli fragman içeriğinin ve bunların etkilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 894402
  2. Yazar: BURAK İBRAHİM ARIÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Beynin yerleşik makrofajları olan mikroglia, immünolojik yanıtlara tepki vermekten ve merkezi sinir sistemindeki homeostazı korumaktan sorumludur. Mikroglia, nöroinflamasyon ve nörolojik hastalıklarda kritik bir rol oynamaktadır. Mikroglial aktivasyon, metabolik hastalıklar, nörodejeneratif hastalıklar, otoimmün hastalıklar, kanser ve daha birçok durumla ilişkilendirilmiş ve sağlık üzerindeki geniş etkisini göstermiştir. Hücre dışı veziküller (EV'ler), hücreler tarafından hücre dışı ortama salınan küçük, zarla çevrili parçacıklardır. Hücreler arasında çeşitli biyomolekülleri aktararak hücreler arası iletişimde önemli roller oynarlar. Kargolarından biri olan transfer RNA türevi fragmanlar (tRF'ler) son zamanlarda çeşitli biyolojik bağlamlarda gen ekspresyonu ve hücresel fonksiyonun temel düzenleyicileri olarak ortaya çıkmıştır. LPS verilmiş mikroglialardan salınan EV'lerin içeriğinin, özellikle de tRF'lerin anlaşılması, mikroglia ve diğer beyin hücreleri arasındaki iletişim mekanizmalarına dair içgörüler sunabilir. LPS verilmiş mikroglia tarafından salınan hücre dışı veziküllerdeki tRNA türevi parçaların içeriğinin anlaşılması, nöroinflamasyon ve ilişkili patolojilerle ilgili iletişim mekanizmalarına dair içgörüler sunabilir. Bu çalışma, LPS verilmiş mikroglialardan salınan hücre dışı veziküllerdeki tRNA türevi fragman içeriğini inceleyerek, mikroglial davranışı yöneten düzenleyici mekanizmalar ve bunların nöroinflamasyondaki rolleri hakkındaki kavrayışımızı ilerletmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmada, yeni nesil dizileme kullanarak LPS verilmiş mikroglialardan lizat, EVler, ve EV içermeyen süpernatantta tRF profilleri belirlendi. Daha sonra, mikroglialardaki tRF'nin mikroglia hücreler üzerindeki etkileri belirlendi. Bu çalışma, mikroglial davranışı yöneten düzenleyici mekanizmaları ve nöroinflamasyona katılımlarını anlamamızı ilerletmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The resident macrophages of brain, microglia, responsible to react to immunological responses and preserve homeostasis in the central nervous system. Microglia play a critical role in neuroinflammation and neurological diseases. Microglial responses has been linked to conditions like metabolic diseases, neurodegenerative diseases, autoimmune diseases, cancer and many more, demonstrating the broad impact on health. Extracellular vesicles (EVs) are small, membrane-enclosed particles released by cells into the extracellular environment. They play crucial roles in intercellular communication by transferring various biomolecules between cells. One of their cargo, transfer RNA-derived fragments (tRFs) have recently emerged as key regulators of gene expression and cellular function in various biological contexts. Understanding the content of tRFs in extracellular vesicles released by LPS induced microglia could offer insights into the communication mechanisms relevant to neuroinflammation and associated pathologies. By examining the tRF content in extracellular vesicles from LPS induced microglia, this study aims to advance our comprehension of the regulatory mechanisms governing microglial behavior and their involvement in neuroinflammation. In this research, I determined tRFs profiles in three different fragments (lysate, EV, and EV-free supernatant) of LPS induced microglia using next generation sequencing. Then, I determined the effects of tRF from LPS induced microglia on microglia cells. this study aims to advance our comprehension of the regulatory mechanisms governing microglial behavior and their involvement in neuroinflammation.