Zeytin çekirdeği ve külünün çimento esaslı kompozitlerde kullanılabilirliği
The usability of olive seed and ash in cement-based composites
  1. Tez No: 894410
  2. Yazar: İMREN DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUR KORKUT SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çimento esaslı kompozit malzemeler bağlayıcı malzemesi çimento olan, takviye malzemesi agrega olan kompozit malzeme örneklerindendir. Çimento esaslı kompozitlerin kullanımı nüfusun hızla artması, yapı sektörünün hızla gelişmesi ve özellikle son yıllarda doğal afetlerin artmasıyla değişim zorunluluğu gibi sebeplerden dolayı gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşmaktadır. Çimento üretiminde açığa çıkan CO2 salınımı, agrega temini için sarfedilen enerji ve çevre kirliliği göz önüne alındığında alternatif malzeme arayışı önemli bir hal almaktadır. Çalışmada zeytin çekirdeği ve zeytin çekirdeği külünün çimento esaslı kompozitlerde farklı alanlarda kullanılabilirliğinin incelenmesi amacıyla zeytin çekirdeği ile agrega ağırlıkça %10, %20, %30, zeytin çekirdeği külü ile çimento ağırlıkça %1, %3, %5 oranlarında yer değiştirilmiştir. Toplamda 9 farklı karışım elde edilmiş olup küp ve kiriş numune olarak farklı boyutlarda, hava ve su kürü olarak farklı kür şartlarında deneylere tabii tutulmuştur. Eğilme dayanımı, basınç dayanımı, karbonatlaşma, su emme, kılcal su emme, UDH, aşınma direnci, test çekici ve yarma deneyleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda zeytin çekirdeği külünün harca katılmasıyla dayanımda iyileştirme sağladığı, dolgu görevi görerek boşluk oranını azalttığı, zeytin çekirdeği katkısının ise çekirdek oranı arttıkça boşluk oranını arttırdığı ve dayanımı azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cement-based composite materials are examples of composite materials whose binder material is cement, reinforcement material is aggregate. The use of cement-based composites is becoming more and more widespread due to reasons such as the rapid increase in the population, the rapid development of the construction sector and the necessity of change, especially with the increase in natural disasters in recent years. Considering the CO2 emissions released in cement production, the energy spent on aggregate supply and environmental pollution, the search for alternative materials is becoming important Jul. In the study, olive kernel and aggregate were replaced at the rates of 10%, 20%, 30% by weight, olive kernel ash and cement at 1%, 3%, 5% by weight in order to examine the usability of olive kernel and olive kernel ash in different areas in cement-based composites. A total of 9 different mixtures were obtained and the cube and beam were subjected to experiments in different sizes as samples, under different curing conditions as air and water curing. Bending strength, compressive strength, carbonation, water absorption, capillary water absorption, UDH, wear resistance, test hammer and splitting experiments were performed. As a result of the study, it was determined that olive seed ash provides improvement in strength by adding to the mortar, reduces the vacancy rate by acting as a filler, while olive seed additive increases the vacancy rate and reduces the strength as the core rate increases.