Havacılık ve savunma uygulamaları için PA66 ve ABS mühendislik plastik matrisli cam elyaf ile güçlendirilmiş kompozitlerin elektriksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electrical and mechanical properties of glass fiber reinforced composites with PA66 and ABS engineering plastic matrix for aerospace and defense applications
- Tez No: 894441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARTERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Poliamid-66 (PA66) polimer matrisine cam elyaf (CF) ve Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) eklenerek üretilen PA66-ABS-CF kompozit malzemelerin elektriksel ve mekanik özelliklerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Bu çalışma, cam elyaf oranının arttırılmasının dielektrik sabitini, iletkenliği ve kapasitansı artırdığını, sertliği ise %36 oranında en yüksek seviyeye çıkardığını göstermektedir. Cam elyaf oranı arttıkça malzemenin elektriksel ve mekanik performansında gözle görülür iyileşmeler sağlanmış, yüksek frekansta bile stabil dielektrik özellikler ve artan iletkenlik elde edilmiştir. Bu özellikler, PA66-ABS-CF kompozitlerini havacılık gibi yüksek performans ve güvenilirlik gerektiren uygulamalar için uygun hale getirmekte, malzemelerin dayanıklılığını ve performansını artırmaktadır. Bu üretilen kompozitlerin havacılık endüstrisinde kullanılabilirliğini ve potansiyel uygulama alanlarını ortaya koyarak, malzeme mühendisliği ve endüstriyel uygulamalar açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis comprehensively investigates the electrical and mechanical properties of PA66-ABS-CF composite materials produced by adding glass fiber (CF) and Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) to Polyamide-66 (PA66) polymer matrix. This study shows that increasing the glass fiber content increases the dielectric constant, conductivity and capacitance, while increasing the stiffness to a maximum of 36%. As the glass fiber content increases, the electrical and mechanical performance of the material is significantly improved, with stable dielectric properties and increased conductivity even at high frequency. These properties make PA66-ABS-CF composites suitable for applications requiring high performance and reliability such as aerospace, increasing the durability and performance of the materials. This is important in terms of materials engineering and industrial applications by demonstrating the usability and potential application areas of the composites produced in the aerospace industry.