Sosyal bilgiler öğretmen adayları tarafından tasarlanan değerler eğitimi temelli ekolojik ayak izi etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin çevresel farkındalıklarına etkisi
The effect of values ​​education-based ecological footprint activities designed by social studies teachers candidates on the environmental awareness of secondary school students
  1. Tez No: 894446
  2. Yazar: MUHAMMED NAFİZ HÜDAVENDİGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ATASOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmada, öğretmen adayları tarafından tasarlanmış değerler eğitimi temelli ekolojik ayak izi etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin yeşil tüketim farkındalıkları, çevresel tutumları ve çevre dostu davranışlarına etkisi incelenmiştir. Çalışma 2022-2023 öğretim yılında, Aksaray ilindeki bir ortaokul öğrenim gören 36 (Deney=18; Kontrol=18) 7. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Bu çalışma bir özel durum çalışmasıdır. Çalışmadaki özel durum, araştırmaya katılan gönüllü öğretmen adaylarının uygulama okullarında yer alan ortaokul öğrencilerine kendi tasarladıkları, değerler eğitimi temelli ekolojik ayak izi etkinliklerini uygulamalarıdır. Çalışmada karma yöntem araştırma desenlerinden birisi olan yakınsayan paralel desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutunda ise görüşme, gözlem ve araştırmacı günlüğü tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma 7.sınıf Sosyal Bilgiler,“Üretim, Dağıtım ve Tüketim”öğrenme alanında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada deney grubu öğrencilerine değerler eğitimi temelli ekolojik ayak izi etkinlikleri kullanılarak bu ünite işlenirken kontrol grubu öğrencileri ise programa dayalı öğrenme yaklaşımları ile ders işlemişlerdir. Çalışmanın nicel verilerinin analizlerinde deney ve kontrol grubuna ilişkin veriler, normal dağılım sergileyip sergilememe durumlarına göre Mann Whitney U, Wilcoxon İşaretli Sırlar Testi, t-Testi ile nitel veriler ise betimsel ve içerik analiz yöntemleriyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of values education-based ecological footprint activities designed by prospective teachers on 7th grade students' green consumption awareness, environmental attitudes and environmentally friendly behaviors were examined. The study was conducted in the 2022-2023 academic year with 36 (Experiment=18; Control=18) 7th grade students studying at a secondary school in Aksaray. This study is a special case study. The special case in the study is that the volunteer teacher candidates participating in the research applied their own designed, values education-based ecological footprint activities to the secondary school students in the practice schools. The study was conducted with a convergent parallel design, which is one of the mixed methods research designs. Quasi-experimental design with pre-test-post-test control group was used in the quantitative dimension of the research, and interview, observation and researcher diary techniques were used in the qualitative dimension. The research was carried out in the 7th grade Social Studies,“Production, Distribution and Consumption”learning area. In the research, the experimental group students were taught this unit using values education-based ecological footprint activities, while the control group students were taught with program-based learning approaches. In the analysis of the quantitative data of the study, data regarding the experimental and control groups were analyzed using Mann Whitney U, Wilcoxon Signed Secrets Test, and t-Test depending on whether they exhibited normal distribution or not, and qualitative data were analyzed using descriptive and content analysis methods.