Ortaokul öğrencilerinin girişimcilik becerilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarını yordama durumu
Predicting middle school students' entrepreneurial skills on their motivation to learn science
- Tez No: 894447
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN ÇAM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyon düzeylerinin ve fen tabanlı girişimcilik becerileri düzeylerinin çeşitli değişkenler bakımından incelenmesini, öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ile fen tabanlı girişimcilik becerileri arasındaki ilişkinin ortaya konulmasını ve öğrencilerin girişimcilik becerilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarını yordama durumunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında Ege bölgesindeki bir ilde özel ve devlet okullarının 6. ve 7.sınıflarda öğrenim gören 371 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak, Dede ve Yaman (2008) tarafından geliştirilen Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği, Deveci (2018) tarafından geliştirilen Fen Tabanlı Girişimcilik Ölçeği ve öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Toplanan verilerinin normal dağılıp dağılmadığını incelemek için normallik testi uygulanmış ve verilerin normal dağıldığı görülmüştür. Araştırmada verilerin analizi için SPSS 25 İstatistik paket programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi, basit ve çoklu korelasyon, basit ve çoklu regresyon ile çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, ortaokul öğrencilerinin fen tabanlı girişimcilik becerileri, cinsiyete göre risk alma boyutunda kızlar lehine, bilgisayarda geçirilen süre olarak 1-2 saat kullananlar lehine farklılaşmıştır. Öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyonları iletişime yönelik motivasyon boyutunda kız öğrenciler lehine, ölçeğin bütünü incelendiğinde ise bilgisayarda geçirdiği süre 1-2 saat olan ve sıklıkla eğitim türünde oyun oynayan öğrenciler lehine ayrıca anne baba eğitim durumu yükseköğretim olan öğrenciler lehine farklılaşmıştır. Öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ile fen tabanlı girişimcilik becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif ilişki olduğu aynı zamanda fen tabanlı girişimcilik becerilerinin alt boyutlarıyla birlikte fen öğrenmeye yönelik motivasyonun bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine secondary school students' motivation to learn science and science-based entrepreneurship skills in terms of various variables, to reveal the relationship between students' motivation to learn science and science-based entrepreneurship skills and to predict students' entrepreneurial skills on their motivation to learn science. The sample of the research consists of 371 students studying in the 6th and 7th grades of private and public schools in the city center of Kütahya in the 2022-2023 academic year. The Motivation Scale for Learning Science developed by Dede and Yaman (2008) and the Science-Based Motivation Scale developed by Deveci (2018) were used as data collection tools. Additionally, a Personal Information Form was applied to determine the demographic characteristics of the students. Normality test was applied to examine whether the collected data were normally distributed and it was seen that the data was normally distributed. SPSS 25 Statistics package program was used to analyze the data in the study. The data obtained were analyzed by independent groups t test, one way ANOVA, correlation and multiple linear regression. According to the results of the research, the science-based entrepreneurship skills of secondary school students differed according to gender in favor of girls in the risk-taking dimension, and in favor of those who used 1-2 hours in terms of time spent on the computer. Students' motivation for learning science differed in favor of female students in the motivation dimension for communication, and when the whole scale was examined, it differed in favor of students who spent 1-2 hours on the computer and frequently played educational games, and in favor of students whose parents' education level was higher education. There is a statistically significant and positive relationship between students' motivation for learning science and their science-based entrepreneurship skills. It was concluded that science-based entrepreneurship skills, together with their sub-dimensions, are a predictor of motivation to learn science.