Obsesif Kompulsif Bozukluk' tanılı 7-18 yaş arası çocuk ve ergenlerde galectin-1, galectin-3, NGAL (Lipocalin-2) ve GDNFdüzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Galectin-1, Galectin-3, NGAL (Lipocalin-2) and GDNF levels in child and adolescent aged 7-18 years diagnosed with 'Obsessive Compulsive Disorder'
  1. Tez No: 894498
  2. Yazar: MELEK BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK AKÇA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk) kişinin işlevselliğinde bozulmaya ve sıkıntı hissine sebebiyet veren; obsesyon, kompulsiyon veya her ikisinin varlığıyla kendini gösteren bir bozukluktur. OKB'nin gelişiminde pek çok etmen rol oynar ve karışık bir patofizyolojiye sahiptir. OKB'nin patofizyolojisinde son zamanlarda immünolojik ve inflamatuvar süreçlerin yer aldığına dair kanıtlar artmaktadır. Amacımız nöroinlamasyonla ilişkili olduklarına dair bazı kanıtlar bulunan galectin-1, galectin-3, NGAL (lipokalin-2) ve GDNF'nin seviyelerini araştırarak konuyla ilgili literatüre katkı sağlamaktır. Yöntem: OKB tanılı 40 çocuk ve ergen ve 40 sağlıklı kontrol kriterlerimiz doğrultusunda çalışmaya alınmıştır. Katılımcıların OKB şiddetini saptamak amacıyla Maudsley Obsesif-Kompulsif Soru Listesi (MOKSL) ve Çocuklar İçin Yale-Brown Obsesif Kompulsif Ölçeği (ÇYBOKÖ) kullanılmış olup galectin-1, galectin-3, NGAL ve GDNF seviyelerinin çalışılması amacıyla tüm katılımcıların serumlarından numune elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda sağlıklı kontrollere kıyasla OKB grubunda serum galectin-1 seviyesi anlamlı derecede düşük saptandı. Serum galectin-3, NGAL ve GDNF yönünden anlamlı bir fark tespit edilmedi. Semptom şiddetini ölçme amacıyla kullandığımız ÇYBOKÖ ve MOKSL skorlarıyla serum galectin-1, galectin-3, NGAL, GDNF molekülleri arasında anlamlı bir korelasyon tespit edilememiştir. Sonuç: Çalışmamız sonucu bulduğumuz düşük galectin-1 seviyesi, OKB'nin etiyopatogenezinde yer alan nöroinflamasyona karşı nöroprotektif mekanizmaların yetersizliğini vurguluyor olabilir. Galectin-1, galectin-3, NGAL ve GDNF gibi nöroinflamasyona işaret eden moleküllerin OKB etiyopatogenezindeki rolünü netleştirmek için daha büyük örneklemde yapılacak uzunlamasına çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: OCD (Obsessive Compulsive Disorder) causes a disruption in a person's functionality and a feeling of distress. It is a disorder characterized by the presence of obsession, compulsions or both. Many factors play a role in OCD and it has a complex pathophysiology. Recently, there has been an increasing amount of data covering a wide range of immunological and inflammatory issues in the pathophysiology of OCD. Our aim is contribute to the literatüre on neuroinflammation by investigating the levels of galectin-1, galectin-3, NGAL (lipocalin-2) and GDNF, which have been shown to be associated with this condition. Methods: 40 children and adolescent diagnosed with OCD and 40 healthy controls were included in the study according to our criteria. To assess the severity of OCD in the participants, the Maudsley Obsessive-Compulsive Questionnaire (MOCS) and the Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale for Children (YB-BOCS) were used. Serum samples were obtained from all participants to analize the levels of galectin-1, galectin-3, NGAL and GDNF. Results: In our study, serum galectin-1 levels were found to be significantly lower in the OCD group compared to healthy controls. No significant difference was detected in terms of serum galectin-3, NGAL and GDNF. Additionally, no significant correlation was found between serum galectin-1, galectin-3, NGAL, GDNF molecules and the scores from the YB-BOCS and MOCS. Conclusion: Our study suggests that the galectin-1 molecule may play a role in the pathophysiology of OCD during childhood and adolescence. Further longitudinal studies with larger sample sizes are needed to clarify the role of molecules indicating neuroinflammation, such as galectin-1, galectin-3, NGAL and GDNF, in the pathophysiology of OCD.