Stabilization programs and control of high inflation, examples from Latin American countries and control of high inflation in Turkish economy
- Tez No: 89450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ill ÖZET Bu tez çalışmasında, stabilizasyon politikaları ve enflasyonla mücadele incelenerek temel hedef olan Türkiye'deki yüksek enflasyonla mücadele ve Türkiye ekonomisi için genel önerilerde bulunulmuştur. İlk bölümde teorik altyapıdan uzak olarak enflasyon genel çerçevede incelendi ve özellikle devletin hangi saiklerle enflasyona sebebiyet verdiği araştırıldı. Amaç enflasyonu herhangi bir görüş çerçevesinde araştırmak olmadığı için böyle bir inceleme tarzı seçilmiştir. Enflasyonla ilgili bu ilk girişten sonra stabilizasyon politika örnekleri üzerinde durulmuştur. Burada da üzerinde durulan örnekler tüm stabilizasyon politikalarını içermeyip sadece gelişmekte olan ülkelerin uyguladığı politikaları içermektedir zira temel amaç daha önce de vurgulandığı üzere Türkiye için önerilerde bulunmaktır. Enflasyon belli bir stabilizasyon politikası neticesinde kabul edilebilir seviyelere çekildikten sonra da ekonominin sağlıklı işleyişini sağlamak amacıyla para politikaları -ki son zamanlarda önemli ekonomistlerin tartışma mevzuudur- bu kısma dahil edilmiştir. Latin Amerika'da ve özellikle Meksika, Arjantin ve Brezilya'da uygulanan programlar başarıları ve yanlışlarıyla Türkiye'ye örnek olması bakımından ikinci bölümde mercek altına alınmıştır. Stabilizasyon politikaları uygulanırken uluslararası kuruluşların bu programlardaki rolü çok önemlidir. Özellikle IMF daha önceden yapılmış ve çalışmamıza aldığımız programlarda da gerek fon sağlamak gerekse belli program çerçevesinde anlaşmalar yapmak suretiyle büyük katkılarda bulunmuştur. Bu nedenle üçüncü bölümde önce IMF'nin bu proramlardaki rolü ve daha sonra da Türkiye-IMF ilişkileri incelenmiştir.IV Son bölümde tezin esas amacını teşkil eden Türkiye ekonomisi bölümü incelenmiştir. Öncelikle, Türkiye ekonomisinin kısa bir özeti ve geçmişte enflasyona sebebiyet veren uygulamalara değinilmiş daha sonra da uygulanan istikrar politikalarından 1980 ve 1994 programlan incelenmiştir. Daha sonra enflasyonun sebepleri üzerinde durulmuş ve bu sebepler de gözönüne alınarak enflasyonla mücadele ve ekonominin genel dengeleriyle alakalı önerilerle tez sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation aims to find ways and suggest economy policies for Turkish economy to solve the inflation problem which became a very serious and inertial over years. Before suggesting policies and stabilization programs basic causes of inflation, types of stabilization policies and different policy regimes are presented in the first part; stabilization programs applied in Latin America is investigated; the role of IMF in such stabilization programs is studied and in the end with the historical framework of inflation and the stabilization programs in Turkey, suggestions for stabilization program, monetary policy regimes and overall economy is presented. In the first part inflation is investigated without a theoretical framework since our aim is to find ways especially to reduce inflation that is created by the policies of government. So we studied the motives of government to inflate and some other factors relating time and political decisions. After that we have looked at some stabilization types that are especially applied in developing countries. In that parallel we talked about orthodox, heterodox stabilization types with extra nuts and bolts and structural stabilization. At the end of this part we mentioned that without a well processing democracy the efforts to stabilize economy will not work. Following these, we discussed different monetary policy regimes with country experiences. In the second part we presented the stabilization policies applied in Latin American Countries, particularly Mexico, Argentina and Brazil. We counted the successful and failing sides of these programs in order to present an example for Turkish Economy. Financial intermediaries especially IMF play a key role in stabilization programs. We discussed the role of IMF in stabilization programs and the relations of IMF and Turkey in the part three.especially inflation ana tne two stabilization policies applied m ıurıcey in ıyöu ana 1994. Next, we studied the reasons of inflation in Turkey and presented suggestions for the whole economy, and stabilization policies for a disinflation program and a monetary policy regime after that disinflation program.