Mekânda bitmemişlik arayışı
Pursuit of incompleteness in space
- Tez No: 894503
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN DURSUN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Eylemler, bedenin dış dünya ile diyalog kurduğu bir düzlemdir. Mekânda, mekânın yönlendirmeleri üzerinden var olan beden, aynı zamanda eylemleri ile mekânın kendisini de kurar. Bedenin biricikliği sebebiyle eylemler de kendine özgü ve tek olarak değerlendirilebilir. Burada bahsedilen eylemlerin planlanamaz öznelliği sebebiyle mekânın her seferinde yeniden kurulduğu, anlamlandığı ve tanımlandığı söylenebilir. Mekânın belirlenmiş niteliklerinin beden üzerinde kurduğu rutinler ve eylemlere yansıyan ritüeller, bedenin özgürleşerek aktör haline gelmesiyle bozulur. Bu kurulup bozulma hali mekânın bitmemiş, sürekli oluşum halinde ve yeniden üretilen dinamik bir yapısı olduğunu göstermektedir. Beden, mekân içerisindeki rutinleri bozduğu anlık üretimler ile mekâna dâhil olarak onun kurucusu haline gelmektedir. Bedenin mekânla kurduğu anda beliren diyalog sayesinde gevşeyen, bulanıklaşan ve devamlı tanım değiştiren bir mekân oluşumundan söz edilebilir. Ara mekân olarak ifade edebileceğimiz bu özel oluşumlar, bedenin anda var olan ve kendiliğinden gerçekleşen eylemleri üzerinden gerçekleşmektedir. Rutinlerin bozulup yeniden kurulduğu, beden ve eylemlere olanak tanıyan bu ara mekânlar; anda var olan, kendiliğinden ve programlanamayan bir takım olaylara gebedir. Beden üzerinden kurulan bu olaylar sayesinde mekân bitmemekte ve devamlı üretim halindedir. Bitmemişlik meselesini mimari çerçeveden ele alan bu çalışma, bedensel eylemlerin yarattığı anlık oluşumlar olan olay kavramını sorunsallaştırıp tartışmaya açmayı hedeflemektedir. Bu yaklaşımın mevcut çalışmalardan farkı, bitmemişliği olumsuz bir mekânsal durum olarak ele almak yerine; potansiyel üreten bir veri olarak ele almasıdır. Çalışmanın temelinde, mekânda gerçekleşen olaylar sayesinde beliren ara mekânların olanaklı yapısı; bitmemişlik olarak adlandırılarak bu bitmemişlikler açığa çıkarılmaktadır. Bu çalışma ile mimarlık alanına, mekânsal olanakların keşfedilmesi adına bir yaklaşım olarak bitmemişliği arayış biçimlerinin kazandırılacağı düşünülmektedir. Bedensel eylemlere odaklı bu süreçten yola çıkarak; mekân içerisinde konumlandırılmış bedeni ve eylemleri görünür kılması sebebiyle performans sanatları, bitmemişlik halinin incelenmesi için uygun bir örneklem olarak değerlendirilmektedir. Performans anında beden özgürleşmekte, böylece ara mekânların kurulumu için bir zemin oluşmaktadır. Performansın akışkan ve spontane karakteri, bedeni mekânsal üretimlere dahil ederek bir keşif süreci başlatır. Bu keşif esnasında beliren ara mekânlar üzerinden mekânsal başkalaşma ve devamlılık sağlanmakta, böylece mekânın bitmemişlik meselesi oluş halindeki performans mekânında görünür olmaktadır. Bu sebeplerden ötürü performans mekânı olarak sahne bir araştırma laboratuvarı olarak görülmüş; mekânda bitmemişlik meselesi bedenin ana aktör olduğu, bilindik kuralların ve rutinlerin sürekli bozulup kurulduğu ara mekânlar üzerinden tartışılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada mekânsal bitmemişlik öncelikle, mekânın fiziksel sürekliliğine odaklanan maddesellik ve beden ile iletişimin vurgulandığı eylemsellik üzerinden kuramsal bir çerçevede açıklanacaktır. Bitmemişlik meselesinin odaklandığı ara mekânların kavramsallaştırılması da aynı şekilde mekânın maddeselliğindeki bir takım potansiyeller olarak değerlendirilen programsızlık ve eylemlerin olanaklılığının tartışıldığı olay kavramları ile iki eksen üzerinden tartışılacaktır. Ardından seçili performans mekânında“bitmemiş olan”haritalanmaya çalışılacaktır. Bu çalışmayla birlikte mekân ve beden arası diyaloğun bitmemişliği vurgulanarak, mekânın katılımcı bedenler tarafından yeniden üretilebileceği farkındalığı yaratılmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Actions are a plane where the body opens a dialogue with the outside world. The body, which exists in space through the directions of space, also establishes a space with its actions. Due to the body's uniqueness, actions can also be evaluated as unique and special. Due to the unplanned subjectivity of the actions mentioned here, the space is reconstructed and defined every time. Routines that determine qualities of the space established with the body and rituals reflected in actions are disrupted by the liberation of the body and becoming an actor. State of being built and destroyed shows that; the space has an incomplete, dynamic structure constantly being formed and reproduced. In general, incompleteness is defined through negative qualities such as unfinished, non-complete, deficit, and inability to conclude. However, incompleteness can also be considered as an ongoing, continuous, unpredictable structuring and being on the road. Thus, incompleteness can be seen as a possibility where the result is not fixed and can change continuously rather than its negative meaning. In other words, incompleteness activates the body. People think about this endless situation and produce ideas about it. He desires to complete the incomplete and has the instinct to fill the missing by adding something from himself. Thus, incompleteness can be considered as a quality that brings possibilities to the process, thanks to the contribution of human beings, rather than being a negative situation. For this reason, when viewed from the architectural point of view, the incompleteness of the space; can be considered as a spatial quality that opens the body to dialogues and increases possibilities by incorporating the body into space-building practices. Thus, space can be viewed as an organic structuring process that constantly establishes a conversation with people. The body becomes a founder by being included in space with instant actions that disrupt the routines in the space. Thanks to the dialogue that emerges momentarily, the body establishes with space; it can be mentioned that a space formation is loosened, blurred, and constantly changing its definition. These particular formations, which we can describe as in-between spaces, are realized through the actions of the body that exist at the moment and take place spontaneously. These in-between spaces allow body and actions, where routines are disrupted and re-established; It is pregnant with several unanticipated and disprogramming events that exist at the moment. Thanks to these events established through the body, the space does not end and is in continuous production. This study, which deals with the issue of incompleteness from an architectural perspective, aims to problematize and be open to discussing the concept of the event, which is instant formations created by bodily actions. The difference between this approach and existing studies is that instead of considering incompleteness as a negative spatial situation, it is treated as generating data for potentials. Based on the study, creating possibilities of in-between spaces that appear, thanks to the events, is revealed by calling them incompleteness. The forms of seeking the incomplete will be introduced to architecture as a method of discovering spatial possibilities through this research. Based on this process focused on bodily actions, performing arts are considered a suitable sample for examining the state of incompleteness because they make the body and actions positioned in the space visible. During the performance, the body is liberated, thus creating a basis for establishing in-between spaces. The fluid and spontaneous characteristic of performance initiates a discovery process by including the body in the production of space. Spatial metamorphosis and continuity are ensured through in-between spaces that appear during this exploration so that the question of the incompleteness of the space becomes visible in the performance space. For these reasons, the stage as a performance space was seen as a research laboratory; incompleteness in the space has been tried to be discussed through the in-between spaces where the body is the leading actor and the usual rules and routines are constantly broken down and established. In this study, spatial incompleteness will be explained in a theoretical framework, primarily through the materiality that focuses on the physical continuity of the space and the actuality that emphasizes communication with the body of space. The conceptualization of in-between spaces, on which the issue of incompleteness focuses, will also be discussed on two axes with the concepts of disprogramming, which are considered a set of potentials in the materiality of in-between space, and event, where the possibility of actions is discussed. Then, the“unfinished”will be tried to be mapped in the selected performance space. This study aims to create awareness that participating bodies can reproduce space by emphasizing the unfinished dialogue between space and body. This study focuses on an understanding of space that exists in the“moment”, conceived possibilities, constantly restructured with the impact of the human body, and in this sense,“incomplete”, in contrast to a predetermined and“complete”space practice when designed. It problematizes the issue of the incompleteness of space, which is considered as a spatial strategy to reveal the“transformation potentials”of the space and increase the diversity of use. Incompleteness here is not a matter of not completing and leaving the space unfinished. Contrary to this, incompleteness of space is mentioned through the possibilities that arise with bodily movements, surprises and standing up to routines of the building. Thus, we can discuss a democratic spatial understanding that accepts otherness as a human-centered organization. Spatial incompleteness has been tried to be defined through an understanding of the actualness of the body, which is activated by the qualities of the material space. Within the scope of this study, attention is drawn to the fact that the space is not finished because of its nature, and incompleteness is framed through the interaction of the space with the body as a constant change. The main structure of the thesis is to define the concrete and communicative characteristics of the incomplete space, to investigate the momentary actions in the in-between spaces, and to examine the events that provide the incomplete space. This study includes research focused on the performance stage, a specialized space to examine in-betweenness where incompleteness can be seen, and starts to create a discussion through the concepts of event and disprogramming. Dance was chosen as an example of bodily actions. This research is considered as an exploration of in-between space where the body and space touch each other. For the analysis study, the performance named Sutra by the choreographer Sidi Larbi Cherkaoui, who prioritizes activism in his choreographies, was chosen. The analysis proceeds on two axes by separating the action and the space. As a result of the analysis, some architectural qualities and some bodily action sets were determined, increasing the communication between space and body and ensuring the space's incompleteness. By listing these strategies and spatial qualities that make the intermediate space visible, a set of incompleteness that can be articulated and subtracted is created to identify incomplete space. In conclusion, it is discussed that the space can be reconstructed, and usage can be reshaped through different possibilities thanks to strategies of incompleteness.