Ergenlerde bilişsel esneklik, beden algısı ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
In adolescents: Examining the relationship between cognitive flexibility, body perception and subjective well-bein
  1. Tez No: 894504
  2. Yazar: FATOŞ GÖZTAŞI SOYDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SARE TERZİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerin bilişsel esneklikleri, beden algıları ve öznel iyi oluşları arasındaki ilişkiyi incelenmektir. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda nicel araştırma yöntemi ve ilişkisel desen kullanılması tercih edilmiştir. Araştırma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Batman ili, Merkez ilçesindeki farklı lise türlerinde öğrenimine devam eden yaşları 14-18 yaş aralığında değişen 538 ergen oluşturmaktadır. Araştırma grubunun belirlenmesinde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada bilişsel esnekliği ölçmek amacıyla Bilişsel Esneklik Ölçeği, beden algısını ölçmek için Bedeni Beğenme Ölçeği ve ergenlerin öznel iyi oluşlarını ölçmek amacıyla Ergenler İçin Öznel İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmada yapılan bütün istatistiksel analizler SPSS 27 paket programı ile yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla elde edilen verilerin analizinde Pearson Korelasyon analizi, Çoklu Regresyon Analizi testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between adolescents' cognitive flexibility, body perception and subjective well-being. For the purpose of this study, it was preferred to use quantitative research method and relational design. The research group consists of 538 adolescents, aged between 14 and 18, who continue their education in different types of high schools in the Central district of Batman province in the 2022-2023 academic year. Appropriate sampling method was used to determine the research group. In this study, the Cognitive Flexibility Scale was used to measure cognitive flexibility, the Body Appreciation Scale was used to measure body perception, and the Subjective Well-Being Scale for Adolescents was used to measure the subjective well-being of adolescents. All statistical analyzes in this study were performed with the SPSS 27 package program. Pearson Correlation analysis and Multiple Regression Analysis tests were used to analyze the data obtained in order to reveal the relationships between the variables.