Okul müdürlerinin müfettişler tarafından yapılan kurum denetiminin okul yönetimine etkilerine yönelik görüşleri
Opinions of school principals on the effects of institutional supervision conducted by education supervisors on school administration
  1. Tez No: 894508
  2. Yazar: SEVGİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Aydın ilinde bulunan eğitim kurumlarında gerçekleştirilen kurum denetimlerinin okul yönetimi üzerindeki etkileri okul müdürlerinin görüşlerine dayalı olarak incelenmiştir. Araştırmanın ana odak noktası, müfettişler tarafından yürütülen idare denetimlerinin eğitim kalitesine olan katkıları ve bu süreçlerin yönetim üzerindeki etkileridir. Çalışmanın amacı, idare denetimlerinin okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler üzerindeki gerçek etkilerini okul müdürlerinin perspektiflerinden derinlemesine değerlendirmektir. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, Aydın ilinde yer alan çeşitli okul düzeylerinden rastgele seçilmiş 9 okulda görev yapan okul müdürleriyle yapılan nitel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Veri toplama sürecinde, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme teknikleri kullanılarak, okul müdürlerinin denetim süreçlerine ilişkin deneyimleri, algıları ve bu süreçlerin okul yönetimine olan etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışma sonuçları, idare denetimlerinin büyük ölçüde evrak kontrolüne odaklandığını ve bu durumun yöneticiler arasında stres ve kaygı yaratma eğiliminde olduğunu ortaya koymuştur. Müdürler, özellikle evrak eksikliği ve müfettişlerin yaklaşımları nedeniyle denetimlerin stres seviyelerini artırdığını ifade etmişlerdir. Ayrıca, denetimlerin çoğunlukla rehberlik ve destek sağlama potansiyelini karşılamadığı, bunun yerine kontrol ve denetim görevlerinin ağır bastığı tespit edilmiştir. Bu durum, okul yöneticileri ve öğretmenler arasında genel bir rahatsızlık ve tatminsizlik duygusu yaratmıştır. Bunun yanı sıra müfettişlerin denetim sonrasında verdikleri teftiş raporları ve okul müdürlerinin dönüt olarak yazdığı gelişim planları incelenmiştir. Bu belgelere dayanarak belirtilen evrak eksikliklerinin çoğunun yerine getirildiği, ancak maddi kaynak gerektiren işlerin çoğunlukla yapılamadığı ve bir üst kuruma bildirildiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bazı kurumların denetim geçirme sıklığının 5 yıl veya üstü olabildiği görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışma, kurum denetimi süreçlerinin daha etkin ve yapıcı hale getirilmesi için müfettişlerin rehberlik rollerinin güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Denetim süreçlerinin daha şeffaf ve katılımcı hale getirilmesi, okul yöneticileri ve öğretmenlerin sürece daha fazla dahil edilmesi, eğitim ortamında daha pozitif bir etki yaratabilir ve sonuçta tüm eğitim paydaşları için daha verimli sonuçlar doğurabilir. Bu bulgular, kurum denetimlerinin iyileştirilmesine yönelik politika ve uygulamaların geliştirilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of institutional supervision on school administration, based on the opinions of school principles in Aydın province, Turkey. The primary focus of the research is the contributions of this supervision, conducted by supervisors, to educational quality and their impacts on administration process. The objective of the study is to evaluate thoroughly the real effects of administrative inspections on school administrators, teachers, and students from the perspectives of school principals. The research was conducted as a qualitative study with school principals from nine randomly selected schools of various levels in Aydın during 2023-2024 academic year. During the data collection process, semi-structured in-depth interview techniques were utilized to explore the principals' experiences, perceptions, and the impacts of these processes on school administration in detail. The findings indicate that education supervisors are largely focused on document control, which tends to create stress and anxiety among administrators. Principals specifically noted that the lack of documentation and the approach of the supervisors increased the levels of stress during supervisions. Furthermore, it was found that they mostly failed to fulfill their potential for guidance and support, instead prioritizing control and supervision tasks. This has generated a general feeling of discomfort and dissatisfaction among school administrators and teachers. In addition, the inspection reports given by the supervisors after the inspection and the development plans written by the school principals as feedback were examined. Based on these documents, it was concluded that most of the absent documents were fulfilled, but the works requiring financial resources were mostly not carried out and were reported to a higher institution. Moreover, it has been observed that the frequency of supervision in some schools may be 5 years or more. Consequently, this study highlights the need for strengthening the guidance roles of supervisors to make administrative supervision processes more effective and constructive. Making these processes more transparent and participatory, involving school administrators and teachers more extensively, could create a more positive impact on the educational environment and ultimately produce more efficient outcomes for all educational stakeholders. These findings can contribute to the development of policies and practices aimed at improving institutional supervision.