Uygulamalı derslere yönelik çevrimiçi öğrenme deneyiminin öğretmen adaylarının memnuniyet, kaygı ve pedagojik yetkinlik algıları
Satisfaction, anxiety and pedagogical competence perceptions of pre-service teachers of online learning experience for applied courses
  1. Tez No: 894530
  2. Yazar: FATMA BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMBİYA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, çevrimiçi eğitim gören öğrencilerin uygulama derslerine yönelik tutumlarının, mesleki kaygılarına ve pedagojik bilgi ve becerilerine olan etkilerini incelemektir. Yöntem:. Bu çalışma, açımlayıcı sıralı desen kullanılarak yürütülmüştür. Açımlayıcı sıralı desen, hem nicel verilerin analiz edilmesiyle elde edilen bulguları anlamak için hem de nitel verilerin detaylandırılması ve derinlemesine anlaşılmasını sağlamak için ideal bir seçenektir (Creswell, 2016). Nicel veriler, Eren ve diğerleri (2022) tarafından geliştirilen Çevrim İçi Beden Eğitimi ve Spor Dersine Yönelik Öğrenci Memnuniyet Ölçeği, Cabı ve Yalçınalp (2013) tarafından geliştirilen Öğretmen Adaylarına Yönelik Mesleki Kaygı Ölçeği ve Gökçek ve Yılmaz (2019) tarafından geliştirilen Pedagojik Bilgi ve Beceri Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Nitel verilerde yarı yapılandırılmış görüşme şeklinde toplanmıştır. Bulgular: Bu çalışma, çevrimiçi eğitimde uygulama derslerine yönelik öğrenci tutumları ile öğretmen adaylarının pedagojik bilgi ve becerileri ile mesleki kaygılarını cinsiyet, memleket okuma durumu, sınıf düzeyi ve çalışma durumu gibi değişkenlerin etkileşimleri altında değerlendirmiştir. Bulgularımız, farklı sınıf seviyelerindeki öğrenciler arasında etkileşim türleri (öğrenci-içerik, öğrenci-öğrenci, öğrenci-öğretmen ve öğrenci-arayüz) ile genel memnuniyet düzeyleri arasında önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle, 1. sınıf öğrencilerinin diğer sınıf seviyelerine göre daha yüksek etkileşim ve memnuniyet seviyelerine sahip olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, 1. sınıf öğretmen adaylarının çeşitli kaygı türlerinde daha yüksek düzeyde endişe yaşadığı tespit edilmiştir.Memlekette okuma değişkeninin de sadece öğrenci arayüz ve öğrenci- öğrenci etileşimde anlamlı farklılıkk tespit edilmiştir. Pedagojik bilgi ve beceri ölçeğinde ise sınıf düzeyine göre çeşitliliği sağlama boyutunda anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Öğretmen adayları arasında ise cinsiyet temelli farklılıklar, özellikle Meslektaş ve Veli Merkezli Kaygı boyutunda belirgin olarak gözlemlenmiştir. Bu boyutta kadın ve erkek öğretmen adayları arasında anlamlı bir fark bulunmuş, erkek adayların daha yüksek kaygı düzeyine sahip olduğu ortaya konmuştur. Sonuçlar: Bu çalışmanın sonuçları, çevrimiçi eğitimde uygulama derslerine yönelik öğrenci tutumları ve öğretmen adaylarının pedagojik bilgi ve becerilerine ve mesleki kaygıları üzerinde cinsiyet, sınıf düzeyi, memleket okuma durumu ve çalışma durumu gibi faktörlerin etkilerini ortaya koymuştur. Özellikle, farklı sınıf seviyelerindeki öğrencilerin etkileşim türleri ve memnuniyet düzeyleri arasındaki varyasyonlar belirlenmiş; 1. sınıf öğrencilerinin daha yüksek etkileşim ve memnuniyet gösterdiği, ancak 1. sınıf öğretmen adaylarının çeşitli kaygı türlerinde daha yüksek düzeyde endişe yaşadığı görülmüştür. Ayrıca, pedagojik bilgi ve beceri ölçeğinde sınıf düzeyine bağlı olarak çeşitliliği sağlama boyutunda anlamlı farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposal aims to examine the satisfaction of students taking applied courses with the distance education process in terms of their pedagogical knowledge, skills and professional concerns. The study will use a mixed method to understand the satisfaction of distance education students taking applied courses and students' attitudes towards education. This study aims to provide an analysis that combines qualitative and quantitative research methods. The subjects of the study are the students of the Faculty of Sport Sciences who participate in the applied education program and theoretical courses through distance education. Questionnaires and interviews will be used to collect data. Survey and interview data will be analyzed using mixed method. While the survey data will be analyzed quantitatively using SPSS program, the interview data will be analyzed qualitatively using content analysis method. The data obtained will help us understand applied education students' satisfaction, pedagogical knowledge and intensity of use, and consumer concerns towards moving away from distance education.