Firma temel yetenekleri ve inovasyon yeteneği ile ihracat performansı ve lojistik performans arasındaki ilişki üzerine bir alan araştırması
A field research on the relationship between firm core competencies and innovation capability and export performance and logistics performance
- Tez No: 894531
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HALUK PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma ile, firma temel yetenekleri ve inovasyon yeteneğinin, ihracat performansı ve lojistik performans üzerindeki etkisinin ölçülmesine yönelik bir model geliştirilmesi, bu kavramların kapsamlı bir şekilde incelenerek aralarındaki ilişkinin analiz edilmesi ve ilgili literatüre katkıda bulunarak araştırmacılara önerilerde bulunulması hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında, Kahramanmaraş ilinde bulunan ve ihracat gerçekleştiren 149 firmadan anket verileri elde edilmiş, firma temel yeteneklerinin üç alt boyutunun (ortak vizyon, iş birliği ve yetkilendirme) ve inovasyon yeteneğinin, ihracat performansı ve lojistik performans üzerindeki etkileri korelasyon ve regresyon analizleri yapılarak incelenmiştir. Gerçekleştirilen analizler neticesinde, araştırmaya uyarlanan firma temel yetenekleri, inovasyon yeteneği, ihracat performansı ve lojistik performans ölçeklerinin güvenilir ve geçerli oldukları saptanmıştır. Firma temel yeteneklerinin ve inovasyon yeteneğinin, ihracat performansı ve lojistik performans ile pozitif doğrultuda kuvvetli bir ilişki içinde olduğu bulunmuş, firma temel yeteneklerinin ve alt boyutlarından olan ortak vizyonun ve yetkilendirmenin ihracat performansı üzerinde; firma temel yetenekleri, iş birliği, ortak vizyon ve yetkilendirmenin lojistik performans üzerinde, inovasyon yeteneğinin ise ihracat performansı ve lojistik performans üzerinde pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Literatürde, bu konuların ele alındığı kapsamlı bir çalışmanın bulunmaması ve araştırma sonuçlarının araştırma kapsamında oluşturulan modeli desteklemesi bu çalışmanın niteliğini göstermektedir. Gelecekte yapılacak konuyla ilgili araştırmalarda daha farklı ve büyük evren ve örneklemlerin seçilmesi, farklı ölçme ve analiz yöntemlerinin kullanılması, literatürde yer alan boşlukların tespit edilip o konular üzerine yoğunlaşılması, diğer firma temel yeteneklerinin de araştırmaya dahil edilmesi, farklı araştırmacıların oluşturduğu inovasyon yeteneği, ihracat performansı ve lojistik performans ölçeklerinin de kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to develop a model for measuring the impact of firm core competencies and innovation capability on export performance and logistics performance, to comprehensively examine these concepts and analyze the relationship between them, and to make suggestions to researchers by contributing to the relevant literature. Within the scope of the research, survey data were obtained from 149 exporting companies in Kahramanmaraş province, and the effects of three sub-dimensions of company core competencies (common vision, collaboration and empowerment) and innovation ability on export performance and logistics performance were examined by correlation and regression analyses. As a result of the analysis, it was determined that the firm core competencies, innovation capability, export performance and logistics performance scales adapted to the research were reliable and valid. It was found that firm core competencies and innovation capability have a strong positive relationship with export performance and logistics performance, and that firm core competencies and its sub-dimensions, common vision and empowerment, have a positive effect on export performance; firm core competencies, cooperation, common vision and empowerment have a positive effect on logistics performance, and innovation capability has a positive effect on export performance and logistics performance. The absence of a comprehensive study in the literature addressing these issues and the fact that the research results support the model created within the scope of the research demonstrate the quality of this study. In future research on the subject, it is recommended to choose different and larger universes and samples, to use different measurement and analysis methods, to identify gaps in the literature and to focus on those issues, to include other firm core competencies in the research, to use different scales for innovation capability, export performance and logistics performance.