Özgür irade ve duygusal yeme: Stresle başa çıkmanın aracı rolü
Free will and emotional eating: The mediating role of coping with stress
  1. Tez No: 894529
  2. Yazar: BEYZA MÜYESSER DÜZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER HAVVA VOLTAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, özgür irade inancı ve duygusal yeme arasındaki ilişkide stresle başa çıkmanın aracı rolünü araştırmaktır. Araştırmanın katılımcıları TED Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinden oluşmaktadır (n = 425). Katılımcı grubu kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Veriler, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Üç Faktörlü Yeme Anketi (TFEQ-R21), Özgür İrade ve Belirlenimcilik Ölçeği (FAD-Plus) ve demografik bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Özgür irade inancı ve duygusal yeme arasındaki ilişkide stresle başa çıkmanın aracılık rolünü incelemek amacıyla PROCESS Macro'da SPSS Model 4 kullanılarak, aracılık analizi uygulanmıştır. İlgili literatürden elde edilen bulgularla tutarlı olarak, cinsiyet değişkenini değerlendirmek amacıyla erkekler ve kadınlar için ayrı olarak analizler yapılmıştır. Ayrıca, literatür ve ön analiz bulgularını takiben, vücut kitle indeksi (VKİ) de bir ortak değişken olarak araştırmaya dahil edilmiştir. Analiz bulguları, her iki cinsiyet için de stresle başa çıkmanın özgür irade ile duygusal yeme arasındaki negatif ilişkiye tam aracılık ettiğini göstermiştir. Ayrıca ortak değişken olarak incelenen VKİ kadınlarda da erkeklerde de anlamlı olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın bulguları mevcut literatür doğrultusunda değerlendirilmiş, ilgili teorik ve pratik çıkarımlar tartışılmış ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present study was to investigate the mediating role of coping with stress in the association between free will belief and emotional eating. The participants of the research comprised students enrolled in the Faculty of Education at TED University (n = 425). The participant group was ascertained through the utilization of convenience sampling. Data were collected using the Turkish versions of the Coping Styles Inventory (CSI), the Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-R21), the Free Will and Determinism Scale (FAD-Plus), and a demographic information questionnaire. Utilizing SPSS Model 4 in PROCESS Macro, a simple mediation analysis was conducted to examine the mediating role of coping with stress in the correlation between free will belief and emotional eating. Consistent with the findings derived from the relevant literature, distinct analyses were conducted for males and females with the intention of assessing the gender factor. Also, considering the literature and the findings of the preliminary analysis, body mass index (BMI) was incorporated as a covariate variable in the research. The analysis's findings suggested that, for both gender, coping with stress fully mediated the negative correlation between free will belief and emotional eating. In addition, BMI as a covariate was found to be significant among both males and females. The findings of the present study were assessed in accordance with existing literature, relevant theoretical and practical implications were discussed in accordance with the results, and recommendations for further research were presented.