Venture capital financing model and Turkish application
  1. Tez No: 89456
  2. Yazar: AYHAN GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Risk sermayesi 1980'li yıllarda ABD'de başarıyla uygulanmış bir finansman modelidir. Bugün farklı ülkelerde uygulanmakla birlikte modelin kurumsallaşmış ilk örneği 1946 senesinde kurulan Amerikan Araştırma ve Geliştirme Şirketi'dir(ARDC). Model Türkiye'de ilk defa 1986'lı yıllarda konuşulmaya başlanmış ve 1993'de yayınlanan tebliğ ile kanuni çerçevesi düzenlenmiştir. Günümüzde mevcut tek risk sermayesi Vakıf Risk Semayesi'dir ve halen hisse senetlerini halka arzetmemiştir. Risk sermayesi reel getirişi oldukça yüksek olan bir finansman yöntemidir. Yıllık getirişi yüzde binlere hatta yüzde beşbinlere kadar yükselebilmektedir. Risk sermayesi gelişme potansiyeli olan ve özellikle teknolojik yenilikleri içeren uzun vadeli bir finansman yöntemidir. Risk sermayesi çok karlı bir finansman yöntemi olmakla birlikte yüksek risk içerir. Türkiye'de ise genellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin(KOBİ) finansman sorunlarının çözümüne yönelik bir finansman yöntemi olarak düşünülmüştür. Ayrıca özelleştirme uygulamalarında İngiltere örneğine benzer şekilde bir finansman yöntemi olarak kullanılabileceği teklif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Venture capital financing model has successfully applied in USA in 1980's. The primary example of venture capital in terms of institutionalization is American Research and Development Corporation(ARDC), which was established in 1946. In Turkey, the first workings related to venture capital has begun in 1986's, and is regulated legal framework with Comminique. Today Vakıf Venture Capital is established in Turkey. The reel return of venture capital is very high. The year return of venture capital can reach up to percent 1000, percent 5000. Venture capital is a long-term financing method to support the projects that have the developing potential and especially tendency to technological innovations. Venture capital is very profitable financing method but includes high risk. It is generally thought that venture capital financing model can serve important function for small and medium sized companies, and can be used privatization in Turkey.