Dünya'da ve Türkiye'de risk sermayesi
Venture capital in the world and in Turkey
- Tez No: 103991
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ROLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE RİSK SERMAYESİ Risk sermayesi; hızlı gelişme potansiyeline sahip olan küçük işletmelere uzun vadeli özsermaye kaynağı sağlayarak, bu işletmelerin değer kazanması sonucunda şirket hisselerinin değerinin artmasına dayalı olarak yüksek kazançlar hedefleyen bir yatırım ve finansman modelidir. Risk sermayesi yatırımı yapan kuruluşlar yatırım yaptıkları şirketlere sadece parasal destek sağlamakla kalmamakta, bu şirketlere yönetimsel anlamda verdikleri danışmanlık hizmetleriyle de hızla gelişmelerine önemli ölçüde katkıda bulunurlar. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin yönetim ve fînasman sorununu çözümlemede büyük yararlar sağlayan risk sermayesi modeli, bir ülke ekonomisinde küçümsenemeyecek derecede önemli bir yere sahiptir. Risk sermayesi modelinin avantajlarını iyi kullanabilen ve zamanında yapılan girişimlerle uygulamaya koyabilen ülkelerin, günümüzün ekonomik koşullarında hatırı sayılır bir konumda oldukları görülmektedir. Bu çalışmada; risk sermayesi modelinin temel esasları ve işleyişi hakkında gerekli bilgileri ortaya koymak, risk sermayesi sektörü ile ilgili Dünya uygulamalarını ve Türkiye'de yapılan çalışmaları inceleyip değerlendirmek, temel amaçlar olmuştur. Risk sermayesinin dünyadaki uygulamalarına yer verilmiş, özellikle risk sermayesi konusunda gelişmiş ülkelerin yapmış olduğu önemli çalışmalar ile bu ülkelerdeki risk sermayesi sektörüne ait veriler incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Risk sermayesi sektörünün gelişmiş olduğu ülkelerin hepsinde devlet desteğinin çok önemli boyutlarda olduğu görülmektedir. Her ülkede risk sermayesi girişimlerinde öncelikle devlet öncü olmuş, uygulanan teşvikler ile de özel sektörün konuya ilgisi devamlı olarak sağlanmıştır. Sektör belli bir boyuta eriştikten sonra devletin yapacağı çok fazla birşey kalmadığı, yüksek kazanç olgusunun bilincinde olan yatırımcıların kendiliğinden bu sektörün gelişimini sağladığı görülmüştür. Daha sonra, Türkiye'de yapılmış olan uygulama ve düzenlemeler incelenmiş; bu modelin Türkiye açısından önemine değinilerek, geliştirilmesi için yapılabilecek çeşitli uygulamalara dikkat çekilmiştir. Risk sermayesinin Türkiye'nin gelişmesi için çok önemli olduğu, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin desteklenmesi için de en etkili araçlardan biri olduğu, devletin bu konuya gereken önemi vermesi, yapılacak düzenlemeler ve teşvikler ile risk sermayesi sektörünün gelişmesini sağlamasının da ekonomik ve teknolojik gelişmeye ve kalkınmaya önemli ölçüde yardımcı olacağı sonucuna varılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY VENTURE CAPITAL IN THE WORLD AND IN TURKEY Venture capital is an investment and financing model that provides long term capital to small companies which has a high growth potential. This model's object is to gain huge amounts of money as a result of the increase in the value of the stock of the invested company. Besides providing financial support to invested companies, investors also provide advisory service to help growth of the firms. This model has many advantages in solving management and financing problems of small and medium sized companies, so it has an important role in a country's economy. The countries which could have used the advantages of the venture capital model and applied in time, are today's developped countries. In this study; studying the main subjects and application rules of venture capital, and it's applications in the World and in the Turkey are the main subjects. Different applications in the world about venture capital had been studied, especially developped countries about venture capital; using the industy datas in these countries. Its seemed that government support is the main rule of growing venture capital in the countries, and the governments had been the motivators and first venture capital investors at most of the applications. After providing the growth of venture capital in a country; its seemed that the governments' role had been reduced because of private investors, which are willingfull of gaining huge amounts of money. After the world applications, Turkish venture capital sector had been studied. Importance of this model for Turkish economy, and the meaningfull advices to apply had been resulted. It's realized that venture capital is very important for economic growth of Turkey and its importance for supporting small and medium sized companies; so, government support for venture capital using new encouraging methods and applications is a must to provide economical and technological development of Turkey. xm