Alüminyum yapıştırma bağlantılarında volkanik partikül takviyesinin yapışma performansına etkisi
Effect of volcanic particle reinforcement on the adhesion performance of aluminum joints
  1. Tez No: 894568
  2. Yazar: SEDA EYLÜL ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Havacılık sektöründe kullanılan yapıştırıcılara partiküller eklenerek geliştirilen yapıştırıcılar, teknolojik ilerlemeler sayesinde yapıştırma bağlantı tasarımında yeni bir perspektif sunmuştur. Bu çalışmada epoksi yapıştırıcı içerisine volkanik partikül takviye edilerek tek tesirli bindirme bağlantılarının mekanik özellikleri kayma yükü altında deneysel olarak araştırılmıştır. ADEKIT H9952 BK iki bileşenli epoksi yapıştırıcı içerisine ağırlıkça % 0, %0.5, %0.75, %1, %2.5, %5 oranlarında volkanik partikül takviye maddesi olarak, yapıştırılan malzeme olarak da Al6061-T6 alüminyum alaşımı kullanılmış olup tek tesirli bindirme bağlantı numuneleri elde edilmiştir. Testler sonucundaki verilere göre en iyi değerlerin hangi ağırlık oranındaki volkanik partikül takviyesinde gözlemlendiği tespit edilmiştir. Belirlenen oranda boyutları farklı olan volkanik partiküllerle de yapıştırma bağlantıları yapılarak bağlantıda volkanik partikül boyutunun etkisi incelenmiştir. Deneylerden çıkarılan sonuçlara göre; partikül takviyeli yapıştırıcılarla oluşturulan bağlantıların hasar kuvvetinde artış olduğu görülmüştür. Buna ek olarak bağlantıların yer değiştirme grafiklerine bakıldığında, partikül takviyesi ile güçlendirilmiş yapıştırıcı kullanılarak yapılan bağlantıların yer değiştirme yeteneklerinde artış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adhesives used in the aviation industry, enhanced with the addition of particles, have introduced a new perspective to adhesive joint design thanks to technological advancements. In this study, the mechanical properties of single lap joints were experimentally investigated under shear load by reinforcing epoxy adhesive with volcanic particles. ADEKIT H9952 BK, a two-component epoxy adhesive, was reinforced with volcanic particles in weight percentages of 0%, 0.5%, 0.75%, 1%, 2.5%, and 5%, while Al6061-T6 aluminum alloy was used as the bonded material to create the single lap joint specimens. Based on the data from the tests, it was determined which weight percentage of volcanic particle reinforcement provided the best values. Additionally, adhesive joints were created with volcanic particles of different sizes at the determined optimal percentage, and the effect of particle size on the joint was examined. The results of the experiments showed that there was an increase in the failure strength of the joints made with particle-reinforced adhesives. In addition, when examining the displacement graphs of the connections, it was observed that there was an increase in the displacement capabilities of the connections made using adhesive reinforced with particle reinforcement.