Timpanoplasti ameliyatında kullanılmak üzere doku iskeletinde fibroblast kültürü temelli biyogreft tasarlanması
Designing a biograft based on fibroblast culture in the tissue scaffold for use in tympanoplasty surgery
- Tez No: 894567
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİR BAKİ DENKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Nüfusun yaklaşık % 3'ünde görülen kronik otitis medianın tedavisinde kulak zarının onarıldığı timpanoplasti ameliyatı yapılmaktadır. Gerek anatomik komşuluklardan gerekse ameliyat tekniğine bağlı olarak birçok komplikasyonla karşılaşılmaktadır. Tezimizin konusu olarak çalışacağımız yöntemde timpanoplasti ameliyatında kullanılmak üzere doku iskelesi hazırlamak ve fibroblast hücreleri ile entegre ederek uygun sağlamlık ve kararlılıkta biyogreft tasarlanması planlanmaktadır. Böylece timpanoplasti ameliyatlarında kullanılmak üzere daha az invazif yöntemle uygulanacak biyogreft tasarlanacak, operasyon süresinin kısalması, komplikasyonların azalması ve başarı oranının artması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Tympanoplasty surgery, in which the eardrum is repaired, is performed in the treatment of chronic otitis media, which is seen in approximately 3% of the population. Many complications are encountered depending on both the anatomical neighborhoods and the surgical technique. The method we will study as the subject of our thesis is to prepare tissue scaffolds to be used in tympanoplasty surgery and It is planned to design a biograft with appropriate strength and stability by integrating it with fibroblast cells. Thus, less material is required for use in tympanoplasty surgeries. A biograft will be designed to be applied with an invasive method, with the aim of shortening the operation time, reducing complications and increasing the success rate.