Retrodez çivisinin tasarım ve mekanik davranışlarının incelenmesi
Examiation of retrodesis nail design and mechanical behavior
- Tez No: 894580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, ayak bilek artrodezi için varolan tasarımlar gözden geçirilerek tasarım yönünden geliştirilmiş Retrodez Çivisinin ayak bileği koşullarına göre mekanik davranışı incelenmiştir. Retrodez Çivisine iki farklı mekanik test uygulanmıştır. Birincisi, statik ve dinamik eğme testi, ikincisi ise karşılaştırmalı rotasyon testidir. Dinamik eğme testinde altı numune arasından sadece bir numune 250.000 çevrime dayanamayıp hasar aldı. Dinamik eğme testinin sonucuna göre implant dayanım koşullarını sağlamaktadır. 3Hz'lik karşılaştırmalı rotasyon yorulma testinde ise yeni tasarımın, geleneksel silindirik çiviye göre davranışı gözlemlenmiştir. Geleneksel çivinin deney başlangıcındaki dönme açısı 8.48° değerinde olmasına karşın aynı şartlarda Retrodez Çivisinin dönme açısı ise 4,34° değerindedir. 250.000 çevrim sonucunda geleneksel çivinin dönme açısı 10,9° değerinde iken Retrodez Çivisinin dönme açısı 5,44° değerinde ölçülmüştür. Her iki çivinin test başlangıcındaki ve sonundaki ortalama toplam rotasyon değerleri karşılaştırıldığında Retrodez Çivisinin yaklaşık %95 ve %100 performans üstünlüğü gözlenmiştir. Bu sonuçlardan yeni tasarım Retrodez Çivisinin mekanik stabilite açısından geliştirildiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, existing designs for ankle arthrodesis were reviewed and the mechanical behavior of the design-improved Retrodesis Nail was examined according to ankle conditions. Two different mechanical tests were applied to the Retrodesis Nail. The first is the static and dynamic bending test, and the second is the comparative rotation test. In the dynamic bending test, only one sample among the six samples could not withstand 250,000 cycles and was damaged. According to the results of the dynamic bending test, the implant meets the strength conditions. In the 3Hz comparative rotation fatigue test, the behavior of the new design compared to the traditional cylindrical nail was observed. Although the rotation angle of the traditional nail at the beginning of the experiment was 8.48°, the rotation angle of the Retrodesis Nail was 4.34° under the same conditions. As a result of 250,000 cycles, the rotation angle of the conventional nail was measured as 10.9°, while the rotation angle of the Retrodesis Nail was measured as 5.44°. When the average total rotation values of both nails at the beginning and end of the test were compared, approximately 95% and 100% performance superiority of the Retrodez Nail was observed. From these results, it was understood that the new design Retrodez nail was improved in terms of mechanical stability.